REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Už jste byli v Kolíně?

9. 5. 2021

Sluneční paprsky lákají k výletům a je nejvyšší čas naplánovat si cestu do Kolína a jeho blízkého okolí. Vydat se můžete třeba naučnou stezkou do lesoparku Borky či na procházku unikátním historickým místem.

Objevte poklad v srdci Kolína

Bartolomějské návrší je nečekaný relaxační prostor v historickém centru města. Celý areál, který obklopuje kolínský chrám sv. Bartoloměje, byl prohlášen národní kulturní památkou a v posledních letech prošel rozsáhlou revitalizací. Při procházce zde narazíte na řadu historicky významných prvků např. v místech bývalého městského hřbitova nebo u městských hradeb. Oázou pro oči i duši je posezení na zelených parkánech, energii můžete načerpat třeba i u bylinkové zahrádky.

Nově je v areálu Bartolomějského návrší zpřístupněna také kostnice, zvonice s chrámovým pokladem a vyhlídkou na město nebo stará farní škola s moderní interaktivní expozicí věnovanou slavným osobnostem a dějinám města.

REKLAMA

Otevření expozic v interiéru podléhá opatřením vlády, venkovní areál je otevřen bez omezení každý den v týdnu 9–20 hod. Do venkovních expozic je vstup zdarma.
www.bartolomejskenavrsi.cz

Veverčí dobrodružství v lesoparku Borky

Trasa naučné stezky lesoparkem Borky, který se rozkládá na pravém břehu Labe, je dlouhá 4,5 kilometru a prochází komplexem smíšeného, listnatého i jehličnatého lesa, lužního lesa a částečně také po prosluněném břehu řeky Labe a květnaté louce. Moderní naučná stezka s 11 zastávkami, mnoha interaktivními prvky a hrami zabaví dospělé i děti. Procházku můžete také oživit výletní hrou Geofun a pomoci veverce Terce hledat srnčím kamarádům jejich ztracené mládě.

Kam dál?

Mezi další zajímavosti Kolína patří neorenesanční radnice na Karlově náměstí a Jeruzalém na Labi – kolínský židovský klenot. Navštívit můžete bývalé židovské ghetto, synagogu nebo unikátní starý židovský hřbitov. Rozhledna Vodárna Kolín je cenným dokladem architektury celé 1. poloviny 20. století.

V okolí Kolína je krajina vhodná pro cykloturistiku, nabízí nenáročné trasy mírně zvlněným terénem po místních silničkách a cyklostezkách. Nádhernou procházku či projížďku lesem nabízí Veltrubský luh mezi Kolínem a Poděbrady, který se rozkládá na pravém břehu Labe asi 5 km severně od Kolína, po břehu řeky vede cyklistická stezka. Jarní měsíce jsou tu ideální pro milovníky fotografování, v zachovaném lužním lese najdete řadu vzácných rostlin. Toto unikátní přírodní prostředí alespoň zčásti připomíná, jak vypadala polabská krajina před zásahem člověka.

Tipy na další jarní výlety a novinky z oblasti najdete na www.kutnohorskokolinsko.cz,
fb @kutnohorskokolinsko

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA