Ústecký kraj připraví dostavbu cyklostezky Ohře a stezky pánevní oblastí

Ústí nad Labem 21. března (ČTK) – Ústecký kraj připraví dostavbu 22 úseků cyklostezky Ohře a stezky skrz pánevní oblast Krušných hor. Tam vzniknou útulny, nocležny a stání pro karavany. ČTK o plánech kraje informovali dnes Spojenci pro kraj, kteří jsou členy vládnoucí krajské koalice.

Reklama

Krajští zastupitelé nedávno schválili investiční záměr, který se týká výstavby cyklostezky Ohře. Náklady se odhadují na 260 milionů korun. Po schválení záměru se nyní může začít pracovat na přípravě projektové dokumentace. „Peníze na jednotlivé úseky se budeme snažit získat z evropských a státních dotací,“ řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). Pro letošní rok má kraj v rozpočtu 20 milionů korun na projektovou přípravu a zahájení stavby dvou úseků.

Cyklistickou trasu vedoucí od Litoměřic do Černýše zařadil Ústecký kraj mezi páteřní cyklostezky už v roce 2005. V předchozím období se pracovalo zejména na dostavbě Labské stezky. „Těší mě, že cyklostezka Ohře má podporu vedení dotčených obcí, s jejichž pomocí bychom rádi měli do konce příštího roku na stole kompletní projektovou dokumentaci, aby se všech 42 kilometrů potřebných úseků začalo stavět nejpozději v roce 2026,“ uvedl radní pro regionální rozvoj Michal Kučera (Spojenci pro kraj).

Cyklostezka Ohře od pramene v Německu po soutok s Labem měří 300 kilometrů, z toho 250 kilometrů je na území ČR, z nich je 135 kilometrů na území Ústeckého kraje. Část cyklostezky je hotová mezi Kláštercem na Ohří a Kadaní a v okolí Žatce.

Kraj připravuje také tzv. pánevní stezku. „Podkrušnohorská cyklistická magistrála vedoucí krajinou kontrastů má velký potenciál lákat turisty odjinud a obecně přispěje k rozvoji udržitelné cyklodopravy u nás v kraji,“ uvedl Kučera. Na rozvoji turismu v Krušných horách budou spolupracovat Ústecký a Karlovarský kraj. Na letošní rok vyhlásil Ústecký kraj osmimilionový dotační program na budování útulen a nocležen nebo stání pro karavany. Zástupci obou krajů se na nedávném setkání v Božím Daru dohodli, že do budování udržitelné turistické infrastruktury a do propagace Krušnohoří zapojí místní i přespolní umělce a tvůrce.

fir hj

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama