Turisté na jižní Moravě vyhledávali památky, bodoval Pernštejn či Vranov

Brno 29. srpna (ČTK) – Některé jihomoravské památky a turistické cíle zaznamenaly letos o prázdninách větší návštěvnost než loni, mnohde se čísla vyrovnají těm z roku 2019, tedy z doby před pandemií koronaviru. Chladnější počasí na druhou stranu poznamenalo návštěvnost koupališť či kempů. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli provozovatelé a památková správa.

Reklama

Vnitřní prostory hradů a zámků se letos otevřely až v polovině června. Přesto se návštěvnost na třinácti památkách spravovaných státem na území kraje k 24. srpnu pohybovala okolo 90 až 95 procent návštěvnosti minulé sezony. Tři památky čísla z loňského léta překonaly, uvedla Dagmar Šnajdrová, mluvčí památkové správy v Kroměříži, pod kterou jihomoravské památky spadají.

Hrad Pernštejn přilákal téměř o 30.000 návštěvníků více díky obnovené zahradě. Vyšší návštěvnost zaznamenal také hrad Veveří. Třetí památkou se zvýšeným zájmem je zámek Vranov nad Dyjí. „Na zámku je opravená střecha a nový prohlídkový okruh s názvem středověká věž,“ uvedla Šnajdrová.

Do Znojma pomohl přilákat turisty projekt #mastozadax, jehož cílem je podpořit jak cestovní ruch, tak drobné podnikatele. Za útratu v zapojených podnicích dostanou návštěvníci vstup zdarma na jakoukoliv znojemskou památku. Za červen a červenec navštívilo městské provozy téměř 33.000 návštěvníků, což je o 22 procent více než v roce 2019, informoval vedoucí marketingu Znojemské Besedy Karel Semotam.

Hned po otevření začali návštěvníci chodit do Zoo Vyškov, kam na rozdíl od loňské sezony přijížděly i skupiny školní mládeže, a čísla návštěvnosti i příjmů se vyrovnala roku 2019, sdělila ředitelka zoo Dagmar Nepeřená. Spokojeni jsou také v brněnské zoologické zahradě. „V květnu, červnu a červenci navštívilo zoo téměř 121.000 lidí, což se vyrovná návštěvnosti za stejné období v době předcovidové,“ uvedla mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Jeskyním v Moravském krasu chyběli podle mluvčího Správy jeskyní České republiky Pavla Gejdoše turisti ze sousedních států. Přesto byla nejoblíbenější Punkevní jeskyně s návštěvou dna propasti Macocha a plavbou elektroloděmi po podzemní řece Punkvě po většinu července vyprodaná. „Červencová návštěvnost byla s 35.000 návštěvníky na skoro 99 procentech loňského prvního prázdninového měsíce,“ uvedl Gejdoš. V ostatních čtyřech jeskyních byla návštěvnost nižší.

Deštivé počasí nepřálo provozovatelům kempů. „Již od minulého roku evidujeme zvýšený zájem karavanistů. Zájem o pevná lůžka byl vyšší v luxusnějších kategoriích. U chatek bez sociálního zázemí jsme evidovali pokles rezervací,“ shrnul Pavel Svoboda z kempu Vranovská pláž. Celkově ale hodnotí letošní sezonu jako vydařenou, zejména díky kulturním akcím, které mohli opět pořádat. Největší problém byl podle Svobody s testováním návštěvníků, kteří přijeli bez platného testu nebo certifikátu.

Dodržování protiepidemických opatření hlídají také na zámku v Lysicích. Všichni se musí prokázat bezinfekčností, v jedné skupině může být maximálně dvacet lidí a po celou dobu prohlídky musí mít návštěvníci nasazený respirátor. „Jsme si vědomi, že tohle lidi odrazuje. Ne každý je ochotný nebo zdravotně schopný mít 50 minut respirátor,“ řekla kastelánka Martina Rudolfová, která hodnotí sezonu jako úspěšnou. K 24. srpnu navštívilo zámek skoro 19.000 turistů. Vrátily se skupinové prohlídky seniorů, chybí naopak zájezdy rakouských turistů.

Helena Hegeďová tmd kš

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama