Toulání po vrcholcích Českého středohoří s vinařskou ochutnávkou

Historické kořeny pěstování vinné révy sahají v oblasti Českého středohoří daleko do 11. století, v některých pramenech ještě dál. Největšího rozmachu tu vinařství zažívá za vlády Karla IV. Místní směs vulkanického a opukového podloží vínům dává specifickou chuť, někdy až s nádechem slanosti.

Reklama

Spojení turistiky s ochutnávkou místních českých vín dává poznávání tohoto kraje nový rozměr!

Za vinařskou expozicí do Litoměřice

Výpravu za historií českého vína začněte v Litoměřicích. Ve zrenovovaném gotickém hradu navštivte interaktivní Expozici českého vinařství. Velmi působivé jsou velkoformátové fotografie i vyprávění Karla IV. ve 3D o zdejších vinicích. Objednat si tu můžete i komentovanou prohlídku s degustací až 5 vzorků vín.

K vrcholovému kříži Radobýlu

Výšlap na místní dominantu – čedičový vrch Radobýl vám od vrcholového kříže nabídne úžasný výhled na rovinaté Podřipsko, Portu Bohemicu i vrcholky Českého středohoří. Na jeho svazích funguje několik vinařství, například Víno Hrabkovský nebo poměrně nové a moderní Vinařství pod Radobýlem. Vinice tu mají ale i tradiční Klášterní sklepy Litoměřice.

Ke zřícenině Kamýk

Než ochutnáte další víno, ve vinařské obci Velké Žernoseky, udělejte si hezký výšlap. Můžete až ke zřícenině hradu Kamýk nad obcí vzdálený 4 km nebo na vyhlídku Tři kříže přímo nad řekou Labe. U přívozu ochutnejte víno ze Žernoseckého vinařství nebo se zastavte na posezení v Rodinném vinařství Mikulenkovi. Degustaci po domluvě připraví i vinařství Pavel Hrabkovský nebo vinařství Porta Bohemica.

Na Lovoš z Malých Žernosek i Lovosic

Na druhém břehu Labe, v Malých Žernosekách, najdete rodinné Vinařství sv. Tomáše sídlící v historickém objektu s názvem Pfannschmidtův statek. Otevřeno mají o víkendech i vybraných dnech. Odtud je to na Lovoš přes 5 km. Na vrchol vás dovede i zelená značka od vlakové stanice Lovosice město. Zastávku si zkuste udělat ve vinařství Vinum Celebratum, ve kterém vinař Karel Stejskal vyrábí naturální víno Grinot oceněné certifikátem České středohoří Regionální produkt.

Ochutnávka po prohlídce zámku

Roudnické víno, včetně vlajkové lodi – červené Fratavy, můžete ochutnat při návštěvě města nebo po prohlídce lobkowiczkého zámku v přilehlém Vinném pavilonu. Pokud toužíte po větší turistické procházce, vydejte se až na Říp. Z centra města je to na vrchol 6 km.

Vinařské akce v Českém středohoří 2021

Ochutnat české víno, nasát atmosféru a prožít příjemný den můžete i během některé z plánovaných akcí.

28. 8.               Otevřené vinné sklepy Českého středohoří

11. 9.               Roudnické vinobraní – slavnosti vína a burčáku s hudebním programem

18. 9.               Litoměřické vinobraní

24.-25. 9.        Vinobraní Velké Žernoseky

13. 11.             Otevřené vinné sklepy na Podřipsku

Více na www.stredohori.cz

Foto: © Destinační agentura České středohoří

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama