Tipy na nejlepší trasy pro zimní túry v ČR

Další zimní období se už pomalu chýlí ke konci, a střídá ho jaro. Na horách ale dosud vládne třeskutá zima, teploty stále dosahují mínusových hodnot. Proč čekat až na příští rok? Máme pro vás tipy na zimní túry, které byste rozhodně neměli promeškat!

Než vyrazíte na cesty . . .

Reklama

Pokud jsme se rozhodli vyrazit na zimní túru, měli bychom se seznámit s terénem v lokalitě, kam máme namířeno. Důležité je na výlet zvolit vhodné vybavení. Společně se podívejme, na co bychom neměli zapomenout.

•        Obuv – tedy taková, ve které nám nebude vadit chůze i v náročných podmínkách. Vybrat správné turistické boty se může zpočátku zdát složité, nehledejte v tom ale žádnou velkou vědu. Musíme si, ještě před samotným výběrem, ujasnit, jak dlouho vlastně bude naše túra trvat, a jak dlouho budou boty v zápřahu. Požadavky klademe především na sílu podrážky, nepromokavost svrchní části obuvi a na již zmíněné pohodlí. Výhodou u takové obuvi je vnitřní membrána, která z boty odvádí pot.

•        Sněžnice – mohou nám být užitečné i dnes? Samozřejmě! Design sněžnic se zmodernizoval, materiály prošly technologickým vývojem. Nic nám tedy nebrání vyzkoušet si je taky. Chůze na sněžnicích je skvělou alternativou k zimním sportům, jako je jízda na lyžích a snowboardu. Pomáhají nám dokonce zůstat fit – spálíte s nimi totiž mnohem víc kalorií, než třeba jízdou na lyžích! Jedinečný způsob, jak se vybavit na procházku zasněženým lesem, a přitom neslevit ze svého pohodlí.

•        Jídlo – řízky, chleba i paštiku tentokrát nechme doma. Potřebujeme totiž něco, co nám dodá energii, bude se nám dobře trávit a v batohu nezabere moc místa. Sušené ovoce je skvělou volbou, spojuje v sobě totiž vše, co od výživné svačiny vyžadujeme, a navíc skvěle chutná.

4 Tipy na výlety

  •  Mumlavský vodopád – Harrachov toho má spoustu co nabídnout. Víte, kudy protéká horská řeka Mumlav? Kousek od Harrachova v záhadném Mumlavském dole vytváří vodopád, který splývá po stupňovitých žulových blocích. K tomuto zajímavému úkazu je to kousek přímo z centra města. Stačí vyrazit po modrých značkách od autobusového nádraží.
  •  Jeskyně víl – kouzelnou Jeskyni víl najdete v Křinickém údolí nedaleko Kyjova. Jeskyni víl tvoří skalní převis s podzemními prostory. Právě v zimě zde najdete ledovou výzdobu, ve které lze odhalit různá pohádková stvoření. Pokud nejste zrovna fandové pohádek, i tak vás všemožné rampouchy, záclony z ledu a ledová brčka ohromí.
  • Ledopád Labského dolu v KRNAPu – pro fandy horolezení máme super tip na adrenalinový zimní výlet. Lezení po vodopádu. Tento zážitek si však můžete dopřát pouze tehdy, když je v lokalitě dostatek ledu a sněhu. Vegetace a skála totiž musí být dostatečně chráněné před zásahy lezců. Proto se například při lezení nesmí vysekávat žádné vstupy, ani chyty. Pokud máte o tento zážitek zájem, je potřeba se nejprve zaregistrovat v rezervačním systému Správy KRNAP. Denní počet lezců je omezen na 16 osob.
  • Rozhledna Děčínský Sněžník – kdo by neměl rád pořádný výhled do okolí. Na rozhlednu Děčínský Sněžník se můžete vydat klidně celá rodina. Ovšem připravte se na pořádný výstup do schodů, na vyhlídkovou plošinu jich vede rovných 153. Z vrcholu uvidíte Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. A když vám počasí bude přát, dohlédnete až na Špičák, Sokolí vrch, Bukovou horu s vysílačem, Milešovku aj. Děčínskému Sněžníku se přezdívá Větrné lázně. Okolo hory se totiž mísí proud vzduchu až od Severního moře. Takže se připravte na krutý severský vítr! Ideálně pořádným oblečením.

Poblíž všech přírodních úkazů a vyhlídek najdete vždy nějaké občerstvení a restaurace. Udělejte si celodenní výlet a pěkně si to celá parta užijte!

Foto: ©Pexels

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama