REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Moravskou bránou na kole či pěšky

Vyrážíme na výlet, který nás neunaví, ale ukáže nám nejkrásnější místa v údolí Moravské brány. Nasedněme na kolo nebo pojďme pěšky, vždycky je nám ale na výletě lépe, když jej podnikneme s přáteli či s rodinou. V Penny v Lipníku nakoupíme něco dobrého na svačinku, nezapomeneme ani na láhev s vodou či s jiným nápojem. Tak už šup, šup. Startujeme.

Nejdříve si prohlédneme městečko Lipník nad Bečvou. Je kouzelné. Renesanční zvonice, středověké domy na náměstí, zámecký park s nově objevenou studnou, kterou hlídá žabka plnící přání těm, kdo si ji pohladí. Ve Smetanově ulici v Lipníku se napojíme na červenou turistickou značku a míříme směr hrad Helfštýn. Turistická značka nás vede přes řeku Bečvu a pak doleva. Procházíme přírodní rezervaci Škrabalka, jdeme ve směru zdejší naučné stezky, prohlédneme si letité stromy i slepé rameno řeky Bečvy.

Když ze Škrabalky vyjdeme, už před sebou vidíme nedaleký hrad. Však je to z Lipníka na Helfštýn pouhé 4 km. Po překonání závěrečného stoupání v Týně nad Bečvou už nás hrad Helfštýn vítá svými mohutnými zdmi. Projdeme si jej důkladně, prozkoumáme jeho několikeré nádvoří, vystoupáme na vyhlídkovou věž, projdeme sklepní prostory se stálou výstavou exponátů kovářských mistrů. Na lavičce můžeme posedět, posvačit, vychutnat atmosféru hradu, který nebyl nikdy dobyt.

REKLAMA

Dále nás povede modrá značka. Budeme-li ji následovat, zanedlouho objevíme lesní cestu, zvanou místními Gabrielka. Je nazvána po malé dcerušce Bedřicha Smetany, jejíž osud je navždy spjat s vesnicí Týn nad Bečvou. Tato příjemná, stinná lesní cesta vede po úbočí místních kopců, jen nepatrně se vlní nahoru a dolů a toho, kdo si ji pro svoji turistickou výpravu vybere, mile překvapí nádhernými výhledy do údolí Moravské brány. Ani člověku nepřipadne, že ušel deset kilometrů a už stojí v lokalitě Pod Křivým a shlíží na město Hranice.

Modrá turistická značka nás zavede až k mostu přes řeku Bečvu. Zde bychom si mohli udělat ještě odbočku a parkem projít až na kolonádu lázní Teplice nad Bečvou. My však zvolíme přímou trasu a přes most dojdeme na hranické náměstí. Nově vydlážděno a upraveno vábí k odpočinku. Na prostranství před monumentálním kostelem objevíme v dlažbě kámen, upomínající na popravu v roce 1627. Nedaleko náměstí navštívíme zdejší zámek. Nečeká nás tady sice obvyklá prohlídka s průvodcem, zámek je sídlo místního městského úřadu, ale po rekonstrukci v nedávných letech, kdy byla odvážně a originálně zastřešena jeho dvorana, patří hranický zámek k nejkrásnějším pozdně renesančním stavbám na Moravě.

Ze zámku to jsou už jen desítky metrů k místní prodejně Penny. Nachází se v centru města, navštěvovaná a oblíbená. A my zde svoji výpravu zakončíme.

Více výletů najdete na www.vyletyspenny.cz.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA