REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Tip na výlet po karanténě: Propast Macocha i Punkevní jeskyně

23. 3. 2020

Právem mohl zcestovalý A. von Humbold při pohledu do Macochy zvolat: „Velkolepost takového druhu jsem nikdy neviděl!“

Zmužile tedy přistoupíme k parapetu rozhledny a z vlastní vůle pozorujeme velkolepě hrozivý přírodní zjev, který se nabízí našim očím. Skalní stěna, na které stojíme, spadá kolmo do hloubky. Hloubka odpovídá výšce věže dómu sv. Štěpána ve Vídni a již z toho si každý může udělat představu o strašlivé hloubce této propasti. Co však působí téměř omračujícím způsobem, je naprostá uzavřenost, naprostá nepřístupnost, již oko zaznamenává na všech stranách. Kolkolem příkré skalní stěny, bez přístupu, bez východu, nikde možnost vyváznutí, nikde možnost úniku. I člověk nejsrdnatější, který tuto velkolepou hru přírody spatří poprvé, zavrávorá bezděčně zpět. Mnozí zblednou, jiní pociťují závratě a najdou se i takoví, kteří jsou přímo přepadeni nevolností a musí odstoupit. Zmíněná citace pochází od profesora vídeňské městské vyšší reálné školy Richarda Tramplera. Je z roku 1891, tedy z doby, kdy nebyl ještě profesorem Karlem Absolonem prokopán přístup na dno propasti. Dnes tudy vede část turistické trasy prohlídky Punkevních jeskyní.

První, historicky zaznamenaný sestup na dno Macochy uskutečnil brněnský minorita L. Schopper roku 1723. Od té doby stala se propast předmětem zájmu badatelů. V průběhu 19. století se konala celá řada významných sestupů na dno Macochy a až do roku 1914 se v okolních obcích tradovalo ojedinělé řemeslo – vynašeč sebevrahů ze dna propasti.

REKLAMA

Propast Macocha a s ní související Punkevní jeskyně jsou dnes přístupné celoročně. Celková délka jeskyních chodeb dosahuje čtyř kilometrů, zpřístupněná část činí 1250 metrů. Punkevní jeskyně jsou větví rozsáhlé a s délkou přes čtyřicet kilometrů největší jeskynní soustavy v ČR – Amatérské jeskyně. Protékající podzemní říčka Punva je v části trasy využívána pro vodní plavbu a to je v našich zpřístupněných jeskyní unikátní. Pro návštěvníky je také připravena zcela nová provozní budova. Zimní a jarní doba je ideálním časem pro návštěvu, kdy oproti hlavní sezoně není nutná rezervace návštěvy jeskyní. V letošním roce je díky venkovnímu bufetu také pamatováno na občerstvení návštěvníků.

Podrobnosti o otevíracích dobách, akcích ve zpřístupněných jeskyních či cenách vstupného najdete na www.caves.cz. Jeskyně se na vás těší.


REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA