TAUROMAQUIA – TVÁŘÍ V TVÁŘ BÝKU

Pablo Picasso, Salvador Dalí, Francisco Goya, Ferdinand Botéro, Emil Filla, Josef Čapek, Lucien Clergue, Karel Myslbek, Jan Konůpek, Jitka Válová…..Býčí zápasy v dílech mistrů.

Výstavu, kterou tvoří originální kresby a oleje, ale také další archiválie, pořádá Galerie Vernon ve spolupráci s Obecním domem.

Býčí zápasy, tolik vzrušující zábava Španělů, fascinovala a dodnes fascinuje umělce z celého světa. Téma koridy bylo přitažlivé jak pro Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Francisca Goyu či Fernanda Botera, tak i pro naše umělce: Emila Fillu nebo Karla Čapka. Zápasy s býkem se nechali inspirovat i další umělci, například Carlos Aires, Karel Myslbek, Jan Konůpek, Jitka Válová, Linka Procházková a mnozí další.

Reklama

Výstava, která je určena širokému spektru návštěvníků od studentů, přes dospělé a rodiny s dětmi až po seniory, představí Praze velké osobnosti, světoznámé styly a jedno společné téma: býčí zápasy. Expozice bude mít také edukativní charakter – koridu lidem přiblíží pomocí propriet s toreadorskou tematikou. Návštěvníci si tak budou moct zblízka prohlédnout nejen tematické plakáty, filmy či knihy, ale například i pravý toreadorský obleček.

Býk, který je ústředním motivem celé výstavy, má ve většině civilizací zvláštní mystický význam. Symbolizuje sílu, statečnost, plodnost. Právě ona animální síla, kterou býk vyzařuje, rozehrává v dílech umělců fascinující obrazy. Tauromaquia však pro umělce neznamenala jen vášnivou podívanou na boj člověka se zvířetem. Například pro Francisca Goyu byla tauromaquia nástrojem, kterým mohl vyjádřit svůj politický nesouhlas s mocí. Pablo Picasso, kterého Goya významně ovlivnil, zase bojoval svojí tauromaquií proti diktatuře generála Franka. Kresbou býčích zápasů se Picasso snažil přitáhnout pozornost celosvětové veřejnosti k bombardování baskického města Guernica. Očima surrealistického mistra Salvadora Dalího jsou zase býčí zápasy spíše magickým rituálem než soutěživým sportem.

Tauromaquia měla zvláštní význam i pro české umělce. Kupříkladu Emil Filla, podobně jako Goya či Picasso, využíval téma býčích zápasů pro vyjádření hlubokého utrpení své doby. Karel Čapek, jehož obrázky býčích zápasů budou v Obecním domě taktéž vystaveny, navštívil koridu na své cestě do Španělska.
Ve svém cestopise Výlet do Španěl (1930) o ní napsal: „Corrida je boj člověka a zvířete, v podstatě starý jako pravěk; má všechnu krásu boje, ale má i jeho bolest.“

Originální kresby, olejomalby, keramiky, ale také další archiválie přiblíží nejen díla těch nejslavnějších výtvarných mistrů, ale také fascinující svět španělské koridy. Řada z vystavovaných děl bývá k vidění jen zřídka. Několik z nich nebylo v Praze dosud představeno nikdy, jako například Picassovy architektonické kresby arény „Plaza de toros“ nebo sada fotografií z alba rodiny Bosé-Dominguinových, která obsahuje vzácné snímky Picassa oblečeného jako toreadora.

Zápůjčky na výstavu Tauromaquia poskytne řada domácích galerií zvučných jmen – Národní galerie, GASK, Galerie Hradec Králové, Oblastní galerie v Liberci, Krajská galerie ve Zlíně nebo Severočeská galerie Litoměřice. Archiválie a další zajímavé propriety, které přiblíží španělskou koridu, zapůjčí na výstavu španělské muzeum býčích zápasů Museo Taurino. Další díla poputují do Prahy například z Picassova Musea Casa Natal v Malaze.

Projekt Tauromaquia v Obecním domě připravuje celý kurátorský tým, jehož členem je například Rudy Chiappini či Serena Baccaglini .

Adresa:
Výstavní sály Obecního domu
náměstí Republiky 5
Praha 1
Otevřeno denně 10 – 19 hodin
9. prosinec 2011 – 9. duben 2012

www.obecnidum.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama