Tam, kde se zastavil čas a tajemná krajina má léčivou moc

Představte si tajuplný kout Šumavy, kde potkáte jen málo lidí, ale zato vám cestu zkříží staré strážní hrady, tajemné mokřady, hluboké lesy i různé druhy zvířat. Občas narazíte na zapomenutý křížek podél zaniklé obchodní stezky a na některých místech se vám otevře takový výhled na Alpy, že se prostě musíte zastavit a jen v tichosti zírat… Že takové místo existuje jen v pohádkách? Ale kdeže, najdete ho v okolí obce Pasečná, jen kousíček od Lipna.

Reklama

Mezi lipenskou přehradou a státní hranicí s Rakouskem najdete čarokrásný kus země. A právě uprostřed této krajiny, kterou si už dávno vzala příroda zpět a kde je přítomnost člověka patrná jen z kamenných zídek, které jsou připomínkou dávno zaniklých chalup, se nachází Penzion Dobík, jehož noví majitelé si nechtějí tenhle kousek ráje nechávat jen pro sebe a poodhalují návštěvníkům jeho tajemnou krásu.

Někteří z vás se o kouzlu Pasečné přesvědčili již v zimní sezóně, kdy tady právě majitelé penzionu vytyčili a udržovali několik nových běžkařských tras, díky kterým se toto nespoutané místo více přiblížilo turistům. Ale abyste nemuseli čekat do zimy, připravili si pro vás několik perfektních výletních tras pro pěší i pro cyklisty, které si můžete užít od jara až do podzimu.

A teď už zavřete oči a představte si, jak se necháte geniem loci okolní krajiny přenést zpět v čase do dob, kdy starou obchodní cestu lemovaly obrovské hraniční kameny… Ostatně jeden z roku 1788 potkáte, až se vypravíte na výlet „Za svatou vodou“, což je nenáročný pěší okruh ke kouzelné rakouské kapličce s léčivou studánkou a pak dál lesem podél státních hranic. Cestou si vychutnáte procházku po cestách i volnou krajinou a samozřejmě nebudou chybět úchvatné výhledy na panorama Alp.

Najdete tady léčivé ticho a všudypřítomný klid. Ale až se toho nasytíte a zatoužíte po lidské společnosti, zastavte se v bistru Pasečná. Jeho zahrádka se během slunečných dní otřásá dobrou náladou cyklistů i turistů, dostanete tady správně načepované pivo i výběrovou kávu a obsluha vám ráda dá tip na další výlet. A když vám to nebude stačit, k dispozici je vám celý areál penzionu, kde se můžete nejenom ubytovat, ale klidně tady jen nechat auto na parkovišti, ochutnat nějakou dobrotu v restauraci nebo si večer popovídat při skleničce o místní historii.

Ale pozor, podmanivá krása této krajiny je vysoce návyková. Ať už se na Pasečnou vydáte v jakémkoliv ročním období a ať už tady strávíte pár hodin, nebo klidně celý týden, tenhle zapomenutý kousek světa vás chytí za srdce.

Text: Sabina Černá
Foto: Kamila Sušanková, Lukáš Matocha

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama