Svižné nafukovací kajaky Swing

Kajaky Swing byly představeny na podzim 2011, jedná se o lehké, jedno a dvoumístné nafukovací rekreační kajaky určené do obtížnosti WW II.

Tomu odpovídá i jejich jednoduché vybavení. Hlavní konstrukční inovací, oproti dosavadním nafukovacím kajakům z produkce GUMOTEX, jsou kovové příčné vzpěry, které vyztužují kajak, a výrazně tím zlepšují jeho jízdní vlastnosti. Ty jsou na plavidlo turistické kategorie překvapivě dobré a patří k nejsilnějším stránkám kajaků Swing. Nepředbíhejme ale a podívejme se nejprve na konstrukci a vybavení kajaků.

Reklama

Dno i dva boční nafukovací válce člunu jsou z osvědčeného odolného Nitrilonu®, na kryt kokpitu je použit výrazně lehčí Hevealon (známý z kajaků Twist a dalších rekreačních lodí GUMOTEX) ve výrazné červeno-černé kombinaci. Vhodnou kombinací různých materiálů tak vznikl univerzální kajak s příznivou hmotností (Swing I 11,2 kg, Swing II 14,1 kg). Kryt paluby je vpředu i vzadu rozpínací na zip, tím je usnadněn přístup k případné bagáži. Nutno však podotknout, že do dvoumístného Swingu II se mnoho bagáže nevejde. Oválné otvory kokpitu lze při jízdě uzavřít textilními kryty uchycenými na čtyři suché zipy. Proti občas cákající vodě je taková ochrana postačující, ve větších vlnách však voda do kokpitu poměrně snadno pronikne.

Jednoduché sedačky s malou zádovou opěrkou nenabízejí velký komfort, ale kajaky Swing nejsou určené na dlouhé plavby a jejich výbava je celkem prostá. Příčné kovové vzpěry se nasazují poměrně snadno, pokud je nasazujete před nafouknutím kajaku. Při opačném postupu to jde mnohem hůř a navíc hrozí riziko proražení válce o hranu vzpěry. Pevné vzpěry jsou i pro výrobce zatím neznámou oblastí a použité úchyty se ukázaly jako nejslabší místo. Silnější vyztužení v oblasti ukotvení patek vzpěr by bylo rozhodně namístě.

Příjemným překvapením při testování byly jízdní vlastnosti obou kajaků, jsou svižné při jízdě vpřed a jejich ovladatelnost i stabilita jsou excelentní. Z tohoto pohledu by se mohly směle zařadit mezi nejlepší nafukovací lodě na divokou vodu. Limitující je však zmíněná prostá výbava, pronikání vody do kokpitu a absence samovylévacího dna. Pro nenáročné cestování, rekreační vodáctví i hrátky v proudící vodě je Swing takřka ideálním nafukovacím plavidlem, které nezastaví dlouhý volej ani občasná peřej.

Délka: Swing I: 316 cm, Swing II: 402 cm
Šířka: Swing I i II: 87 cm
Dodává: GUMOTEX
Infocena: S I: 9 590 Kč, S II: 13 890 Kč

-jay-
© Svět outdooru, krátká recenze, květen 2012, text Honz Novotný

www.nafukovacilode.cz

Swing I

Swing II


Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama