Světla, památky a sláva. Národní zahájení DED 2013 v Olomouci

Víte, kde letos vypuknou Dny evropského dědictví, největší svátek všech milovníků historie i všech zajímavých měst a obcí? Ve městě z nejpamátnějších, v Olomouci!

Od 5. do 8. září se zde odehraje Národní zahájení Dnů evropského dědictví pod mottem Památky v novém světle. I o tom v dávné moravské metropoli leccos vědí – pořádají zde totiž už tradiční festival, v němž hlavní roli hrají právě památky a světlo. Ostatně, také hosté národního zahájení DED 2013 dostanou několik možností okusit toto novodobé světelné umění.

Reklama

Čtyři zářijové dny budou plné akcí, které mohou zaujmout nejrůznější publikum. Na programu jsou jak hudební představení, a to ze světa opery, vážné hudby, folkloru i ryze soudobých kapel, tak i různě zaměřené tematické prohlídky města, památek, výstavy, světelná show, a konečně i oblíbený ohňostroj. Chybět nebude farmářský a antikvární trh.

Hudební fandy určitě potěší vystoupení ambiciózních domácích Nylon Jail, kteří kombinují country s elektronickými prvky, a především slavní Tata Bojs s velkou koncertní světelnou show, která završí jejich turné k pětadvacetiletí trvání kapely. Emoce i dojetí přinese na otevřenou scénu Horního náměstí i slavná Verdiho opera Nabucco, netradiční představení slibuje dětská barokní opera, sázkou na jistotu je pak koncert s proslulými varhanami Michaela Englera v hlavní roli. Co ovšem dosud návštěvníci varhanních koncertů v chrámu svatého Mořice nezažili, je světelné představení na nejvyšší z jeho věží. V Arcibiskupském paláci, kde kdysi zahájil svou neuvěřitelně dlouhou vládu František Josef I., sehrají divadelníci představení právě na motivy života této významné osobnosti.  

Svátky bude žít celé město. Veřejnost se dočká slavnostního otevření pečlivě zrekonstruovaného Dolního náměstí, ve městě se uskuteční několik světelných show, mimo jiné i na sloupu Nejsvětější Trojice uprostřed Horního náměstí, v ulicích se budou pohybovat kejklíři, artisté, šermíři či loutkové divadlo. Rozhodně je na co se těšit,  velkolepě pojaté svátky historie, umění a světla rozzáří celou krásnou Olomouc.

Více na www.olomouc.eu/DED

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama