REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 10.6. a svátek má Gita

Studánka „U cesty“ zpříjemní cestu na hrad Radyně

11. 11. 2019

Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Spálené Poříčí obnovila díky programu NET4GAS Blíž přírodě studánku „U cesty“, nacházející se u velmi vyhledávané turistické trasy na hrad Radyně na Plzeňsku. V rámci tohoto programu už se tak podařilo podobným způsobem obnovit a zastřešit již 10 studánek napříč Českou republikou.

Studánek, které byly v minulosti typickým a lidmi oblíbeným prvkem české krajiny, v posledních desetiletích minulého století výrazně ubylo. Některé zanikly kvůli změnám v krajině, jiné se ztratily nebo zpustly jen z toho důvodu, že se o ně neměl kdo starat. V současnosti o ně opět zájem stoupá, a nejen že se rekonstruují, někde dokonce vznikají i nové. Uchování paměti krajiny, v případě nových typická „okrašlovací“ činnost – to jsou hlavní důvody.  Navíc mnoho turistů uvítá tuto formu osvěžení při výletě v přírodě. Jednu ze zanedbaných studánek se proto rozhodli zrekonstruovat ochránci přírody ze Spáleného Poříčí.

REKLAMA

„Studánka U cesty byla pro rekonstrukci vybrána proto, že byla ve velmi špatném stavu – byla zanesená a bylo v ní velice málo vody. Dřevěný přístřešek nad studánkou byl zcela ztrouchnivělý a rozpadal se. Vedení města Starý Plzenec nám vyšlo ochotně vstříc a pomohlo nám vyjednat povolení nezbytná k rekonstrukci,“ uvádí Petr Jandík z ČSOP Spálené Poříčí.V rámci rekonstrukce proběhlo vyčištění okolí studánky, vyčištění a vyhloubení samotného pramene, výstavba opěrné zídky, instalace zastřešení studánky, vytvoření informační tabule a instalace odpočinkových laviček.

„Nejen dlouhé naučné stezky po krásách naší země, ale i malá zastavení v přírodě si zaslouží svou pozornost. Proto i taková místa najdete mezi lokalitami podpořenými v programu NET4GAS Blíž přírodě. Zpřístupnění cenných, mnohdy zapomenutých přírodních lokalit veřejnosti je jedním z hlavních cílů tohoto programu,“ vzkázala Zuzana Kučerová, která má program ve společnosti NET4GAS na starosti. 

Turistická stezka vedoucí kolem studánky dále pokračuje až k hradu Radyně. Hrad Radyně ležící na stejnojmenném kopci je symbolem Plzeňského kraje a ročně jej navštíví stovky turistů z nedaleké západočeské metropole Plzně. Studánka bude sloužit jako příjemné místo k zastavení.

Studánku najdete na červené turistické značce vedoucí ze Šťáhlav na hrad Radyně. Leží zhruba 200 metrů pod rozcestím, kde se červená značka kříží s naučnou stezkou Staroplzenecká. Jedná se o 97. lokalitu vybudovanou díky programu NET4GAS Blíž přírodě. Jeho prostřednictvím již třináctým rokem společnost NET4GAS podporuje projekty v oblasti ochrany přírody po celé České republice. V současnosti je v Plzeňském kraji zpřístupněno již devět těchto lokalit ČSOP.
 

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA