Stříbrná Kutná Hora? Zlatej Kolín!

Mezi řekami Labe a Sázava leží úžasná turistická oblast Kutnohorsko a Kolínsko – zkráceně KUKO. Kutnou Horu i Kolín nejspíš znáte, co ale další místní skvosty? Vydejme se za jejich poznáním, jistě vás mile překvapí!

Reklama

Kolín asi znáte z pohádek, o Kutné Hoře a ražbě pražského groše jsme se všichni učili ve škole. Nebojte, do školy vás nepoženeme, ale na dva zábavné medvědy ze seriálu „Pane, pojďte si hrát…“ se podívat můžete. Kutnohorsko a Kolínsko je skvěle dostupná lokalita, která v sobě skrývá čtyři královská města, dýchne na vás historií protkanou těžbou stříbra, úchvatnými památkami, hrady i zámky a nabídne vám nádhernou krajinu jako stvořenou k cestování, toulkám přírodou, sportování, a hlavně útěkům mimo civilizaci. Jinými slovy, kdo tu nebyl, o hodně přišel a ani o tom neví.

Naučná stezka Kouřim. Foto: ©Hanka Krejbichová Photography

Pojďte s námi dál a poznejte všechna královská města a jejich okolí. Nejprve se zastavíme v královské Kouřimi, která leží v samotném (astronomickém) středu Evropy! Může se vám zdát, že městečko se dvěma tisíci obyvateli vás ničím nepřekvapí, ale opak je pravdou. Toto místo bylo obýváno už 3000 let před naším letopočtem a naleznete v něm několik opravdu unikátních míst. Jsou jimi třeba rozsáhlé městské opevnění nebo gotický kostel sv. Štěpána a goticko-renesanční zvonice, ve které zvony visí obráceně. Pokud budete poznávat dál, tak na jedné z naučných stezek najdete Lechův kámen, od něhož dával podle pověsti kníže Lech znamení praotci Čechovi o tom, kde se usídlil.

Skanzen Kouřim. Foto: ©Aleš Otava Photography

Další zajímavostí je skanzen – tedy Muzeum lidových staveb, které najdete jen malý kousek od centra města. Nachází se zde čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů z období od 17. do 19. století.

V blízkosti Kouřimi navštivte mohylu bitvy u Lipan, pozůstatek kláštera v Klášterní Skalici nebo se vydejte do Kostelce nad Černými lesy. Tam můžete navštívit zámek, muzeum keramiky anebo zajít do Národního muzea pivovarnictví, které buduje Černokostelecký pivovar.

Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně. Foto: ©Hanka Krejbichová Photography

Dalším královským městem, které v KUKO můžete poznat, je Kolín. Začněme v samém srdci Kolína, kde najdete nedávno zrekonstruované Bartolomějské návrší, jemuž vévodí chrám sv. Bartoloměje. Při návštěvě návrší poznáte i gotickou zvonici, kostnici a bylinkové zahrádky za chrámem nebo si užijete interaktivní instalaci ve staré škole. Vy, kdo se zajímáte o židovství a židovskou kulturu, nesmíte opomenout návštěvu synagogy a starého židovského hřbitova, od kterého na malou chvíli budete mít v ruce klíč!

Kutná Hora. Foto: ©Hanka Krejbichová Photography

A naše „jízda“ královskými městy pokračuje. Právě přijíždíte do Kutné Hory. Ta se pyšní zápisem na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nejprve si dopřejte procházku historickým centrem od chrámu sv. Barbory, která je ikonou tohoto města. V bezprostřední blízkosti chrámu navštivte Galerii Středočeského kraje sídlící v barokní budově jezuitské koleje, která nabízí nejen výstavy moderního umění, ale najdete v ní také interaktivní herny pro své ratolesti. Dál do centra města pokračujte kolem Hrádku, sídla Českého muzea stříbra s expozicemi věnujícími se stříbru v Kutné Hoře. Minout byste nemuseli ani malinkaté Muzeum čokolády a kutnohorskou čokoládovnu, jejíž majitelé vzkřísili po 100 letech slávu tradiční čokolády Lidka.

Katedrála Sedlec. Foto: ©Aleš Otava Photography

Svoji cestu historickým centrem Kutné Hory veďte kolem kostela sv. Jakuba až k Vlašskému dvoru, který byl svědkem ražby pražského groše a zvolení mladičkého polského prince Vladislava Jagellonského za českého krále. Zde ale cesta za kutnohorskými památkami nekončí. Popojděte další dva kilometry, které vás dělí od katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a kostnice v Sedlci. Sedlecký chrám se stal první stavbou katedrálního typu a zároveň největší sakrální stavbou na území Čech a Moravy. Při návštěvě Sedlce byste rozhodně neměli opomenout ani nejnavštěvovanější památku Středočeského kraje, kterou je kostnice.

Kostel sv. Petra a Pavla v Čáslavi. Foto: ©Aleš Otava Photography, Hanka Krejbichová Photography

Královská města začínající na písmeno „K“ jste už viděli, tak se pojďme věnovat Čáslavi. Královské město Čáslav se pyšní kostelní věží patřící kostelu sv. Petra a Pavla, která je vysoká 88,2 m a můžete z ní sledovat nejen město, ale i daleké okolí. Náměstí Jana Žižky z Trocnova je se svými 20 000 m2 jedním z největších náměstí v Česku. Město se pyšní dochovaným středověkým opevněním a nově zrekonstruovanou Otakarovou baštou. Je také rodištěm oscarového režiséra Miloše Formana. To je výčet, že? A to jsme ještě nezmínili, že tu stojí nádherně zrekonstruovaná synagoga vystavěná v maurském slohu, kterou najdete v Masarykově ulici s číslem popisným 111.

Další tipy na výlety najdete na www.strednicechy.cz

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama