Státní památky ve Zlínském kraji lákají na noční prohlídky i květinové výstavy

Kroměříž 23. března (ČTK) – Státní památky ve Zlínském kraji nabídnou v nadcházející turistické sezoně noční prohlídky, květinové výstavy nebo hudební festival. ČTK to dnes sdělila Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Hrad Buchlov a zámek Vizovice se po zimní přestávce otevřou návštěvníkům v sobotu 2. dubna. Zámek Buchlovice otevřel zámeckou zahradu veřejnosti na začátku března, interiéry památky jsou zatím přístupné o víkendech. Květná zahrada v Kroměříži je otevřena celoročně.

Reklama

Hrad Buchlov bude v dubnu kvůli opravě hospodářského křídla otevřený pouze o víkendech a velikonočních svátcích, od května denně mimo pondělí. V červenci se návštěvníci mohou těšit na tradiční noční prohlídky a koncem roku na Štěpánské setkání. Novinkami na prohlídkových trasách budou zrestaurovaný obraz Otislava z Kopenic v nadživotní velikosti a část sbírky obuvi. „Jde třeba o dětské botičky ze Sibiře ušité z tulení kůže, tradiční asijskou obuv z hedvábí zvanou ‚zlatý lotos‘, která je zajímavá svou miniaturní velikostí, nebo také hedvábné střevíčky šlechtičen z 19. století. Nejstarším kouskem sbírky je dámský vyšívaný pantoflíček, který je datován okolo roku 1610,“ uvedla mluvčí.

Zámecký park v Buchlovicích bude od dubna možné navštívit denně, prohlídky zámku bude možné absolvovat o víkendech i ve všední dny. Také letos zámek láká na květinové výstavy. O Velikonocích si lidé budou moci prohlédnout tulipány, v červenci růže. Sezonní výstavou zaměřenou na téma slavností z grafické sbírky Berchtoldů se zámek připojí k Roku šlechtických slavností, který se letos promítne do kulturních památek v celé republice. „Poslední letošní akcí budou Vánoce na zámku,“ uvedla Šnajdarová.

Zámek ve Vizovicích nabídne od příštího měsíce na prohlídkových trasách jako novinku portrétní miniaturu v koženém cestovním pouzdře představující barona Rüdigera Stillfried-Ratenitz, příslušníka rodu, který vlastnil zámek od roku 1838. „Po komplikovaném restaurování se vrátil na základní prohlídkový okruh obraz Trojstěžník od neznámého holandského malíře. A v jarních měsících budou mít návštěvníci možnost sledovat restaurování velkých rokokových kachlových kamen přímo v ložnici hraběte“ uvedla mluvčí. Zámek chystá na sezonu i kostýmované, noční a dušičkové prohlídky. „Vánoce doprovodí výstava betlémů v zámecké kapli a vánoční výstava,“ uvedla Šnajdarová.

Květná zahrada v Kroměříži se i letos připojí k červnovému Víkendu otevřených zahrad. Taktéž v červnu bude hostit koncerty v rámci festivalu Hudba v zahradách a zámku Kroměříž 2022, na který naváže Letní hudební akademie Kroměříž. Řemeslníci by letos měli v zahradě dokončit obnovu kolonády. „Pokračovat budeme v pravidelném zmlazování okrasných tvarovaných stěn a loubí. Letos se milovníci Květné zahrady dočkají také zajímavých úprav ve vybraných broderiích (ornamentální výzdoba zahrady s geometricky pravidelnými vzory),“ doplnila mluvčí.

Státní památky ve Zlínském kraji loni od začátku ledna do 25. října navštívilo 216.036 lidí. Za stejné období roku 2020 si zámky v Buchlovicích a Vizovicích, hrad Buchlov a Květnou zahradu v Kroměříži prohlédlo o 1679 návštěvníků více. Státní památky v nové turistické sezoně zdraží vstupné o deset až 30 korun. NPÚ to zdůvodnil nižšími výnosy z návštěvnosti během dvou pandemických let i růstem cen energií.

chv hj

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama