Soutoky řek na území Čech, Moravy a Slezska

Soutoky řek na území Čech, Moravy a Slezska(Praha, 23. 4. 2007) Pro zájemce, kteří by se chtěli vydat po stopách soutoků našich řek, vydalo nakladatelství Libri titul autora Víta Ryšánka Soutoky řek na území Čech, Moravy a Slezska.
Řeky a potoky pramenící nebo tekoucí na území České republiky s výjimkou Labe a Odry nekončí v moři, ale splynutím s jiným tokem. Tím jiným tokem je obvykle v místě setkání vodoteč delší a na vodu vydatnější.

Publikace z nakladatelství Libri obsahuje více než padesát soutoků našich největších či nejznámějších řek. Popis každého soutoku tvoří krátký samostatný text, obsahující návod pro zájemce, který by chtěl soutok vidět ze špičky mezi oběma toky. Ve stati jsou dále uvedena základní hydrologická data přítoku a zmíněny zajímavosti místa, případně okolí. Z textů a fotografií je zřejmé, že nevznikly kompilací písemných zdrojů, ale po osobní návštěvě autora, který toto téma prezentoval i v Českém rozhlase. Je to u nás jediná publikace výhradně zaměřená na soutoky na našem území.

Není pochyb o tom, že především řeky před staletími vytyčovaly cesty lidí, ať už proto, že spojnice mezi lidskými sídly vedly často po březích řek, nebo řeky samy tvořily přímo dopravní cestu. U řek nebo v jejich blízkosti vznikala první lidská sídliště. Místa soutoků, často jako místa křižovatek obchodních cest, byla také zvlášť příhodná pro vznik osad, později měst. Lze vlastně s pověstnou výjimkou vyslovit pravidlo, že poblíž každého většího soutoku u nás se nachází lidské sídliště se staletou historií.

Soutoky, ostatně stejně jako celá krajina, ať už lidmi jakkoliv pozměněné, patří k našemu dědictví. Řeky a především jejich soutoky tvoří výrazné, vždy unikátní prvky krajiny a proto stojí za to věnovat jim pozornost.
Soutoky jsou v publikaci seřazeny abecedně podle jména přítoku. V případě Orlice a Bečvy jsou uváděny nejdříve soutoky dolní, resp. s řekami vyššího řádu.

Reklama

1. vyd., váz., celobarevné, 240 stran, na 150 obr., 290 Kč, ISBN 80–7277–311–9

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama