Slatiňany opraví Kočičí hrádek, miniaturu středověkého hradu

Slatiňany (Chrudimsko ) 27. května (ČTK) – Město Slatiňany na Chrudimsku letos opraví Kočičí hrádek, miniaturu středověkého hradu. Nejdřív ale potřebuje vyjádření památkářů, řekl ČTK starosta Ivan Jeník (SNK-ED). Postavená byla na přelomu 19. a 20. století, hrály si v ní děti šlechtického rodu Auerspergů i děti z okolí. Zmenšenina je v lese nedaleko zámku dodnes volně přístupná a je oblíbeným výletním místem.

Reklama

„Je to hodně využívané, hodně tam lezou děti. Začala se tam loupat barva, začalo to být v unaveném stavu. Poslední oprava se dělala hodně před lety, když to tam poničili vandalové, snažili se strhnout věžičku,“ řekl Jeník.

Opravy byly připravené, stavební firma postavila lešení. Na čas se ale práce zastavily, protože radnice ještě čeká na vyjádření památkářů. Zhodnotí postup oprav a zvolenou barevnost nátěrů. Starosta věří, že opravy za několik desítek tisíc korun se podaří udělat kvůli začínající turistické sezoně co nejdřív. „Má se odstranit stará barva, napenetrovat zdi, vyspárovat praskliny a impregnovat proti vodě a znovu natřít,“ řekl Jeník.

Hrádek město naposledy opravovalo v roce 2012, kdy ho poničili vandalové, předtím pak v roce 2003. Kočičí hrádek nechala nejen pro své děti postavit v letech 1898 až 1901 kněžna Vilemína Auerspergová. Miniatura zděného hrádku ovlivněná romantismem stojí na křemencové skalce.

Auerspergové vlastnili slatiňanský zámek, měli ho jako své venkovské sídlo. Postupně ho modernizovali, stavební úpravy se dochovaly do současnosti. Zámek měl moderní kuchyni, ústřední topení nebo výtah na jídlo. Majitelé ho užívali do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn na základě Benešových dekretů.

jlc kš

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama