SIGNAL festival 2014 – festival světla v Praze

Praha zažije již podruhé záplavu světelným uměním – druhý ročník festivalu světla SIGNAL proběhne od 16. do 19. října 2014. SIGNAL festival letos uvede více než 20 světelných instalací, 10 z nich ve světových premiérách, 4 videomappingy, řadu interaktivních projektů a do Vltavy vypustí Krakena, legendárního mořského živočicha.

Reklama

 V letošním roce budou festivalu dominovat zejména 4 velkoformátové videomappingy a pro diváky je připraveno více než 20 světelných děl, z nichž 10 diváci uvidí ve světové premiéře.  Festivalu se účastní významné umělecké osobnosti ze světa i Čech – např. videomappingoví mágové z Austrálie, kteří rozsvítili i slavnou budovu opery v Sydney, The Electric Canvas, nebo americká umělkyně Jen Lewin se svou interaktivní instalací The Pool. Pro festival připravují svá díla také výtvarníci Petr Nikl nebo David Černý a mladá česká umělkyně Gabriela Prochazka dokonce vypustí do Vltavy Krakena.

Letos se budou moci návštěvníci sami do programu festivalu více zapojit díky několika interaktivním instalacím. Festival nabídne také zajímavý doprovodný program. Magická světelná podívaná v ulicích Prahy se odehraje od 16. do 19. října 2014 vždy od 19.00 do 24.00 hodin. Vstup je i letos volný.

První ročník SIGNAL festivalu se stal vloni v říjnu největší kulturní událostí podzimu. V Praze se konala zcela nová akce, kterou navštívilo téměř 250 000 zvědavých diváků, získala mnoho fanoušků a také obdivovatelů současného audiovizuálního umění.
Letos Praha záplavu světelným uměním zažije podruhé. Pražskému festivalu světla budou dominovat 4 velkoformátové videomappingy, pro tento rok vzniklo více než 20 světelných děl, z nichž 10 diváci uvidí ve světové premiéře.  Festivalu se účastní významné umělecké osobnosti ze světa i Čech – např. videomappingoví mágové z Austrálie, kteří rozsvítili i slavnou budovu opery v Sydney, The Electric Canvas, nebo americká umělkyně Jen Lewin se svou interaktivní instalací The Pool. Pro festival připravují svá díla také výtvarníci Petr Nikl nebo David Černý a mladá česká umělkyně Gabriela Prochazka dokonce vypustí do Vltavy Krakena.

Letos se budou moci návštěvníci sami do programu festivalu více zapojit díky několika interaktivním instalacím. Festival nabídne také zajímavý doprovodný program. Magická světelná podívaná v ulicích Prahy se odehraje od 16. do 19. října 2014 vždy od 19.00 do 24.00 hodin. Vstup je i letos volný. Podzimním festivalem světla SIGNAL vyvrcholí celoroční regionální projekt agentury CzechTourism CZECH THE LIGHT.

SIGNAL festival 2014 v číslech

•    16. – 19. října 2014
•    Každý večer od 19.00 do 24.00 v ulicích Prahy
•    4 videomappingové projekce
•    Více než 20 světelných instalací v ulicích, parcích, na náměstích Prahy či ve Vltavě
•    Řada interaktivních světelných instalací
•    Více než 10 světových premiér
•    450 projektů v otevřené výzvě a 6 nejlepších z nich se v rámci festivalu bude realizovat

Festival bude slavnostně zahájen na Staroměstském náměstí, a to spuštěním prvního videomappingu na palác Kinských ve čtvrtek 16. října v 19 hodin. V den zahájení se také uskuteční zcela výjimečná vernisáž světelné instalace The Pool americké umělkyně Jen Lewin u Hergetovy cihelny. Festival i letos slibuje jedinečné zážitky!

Program

Náměstí Míru zažije videomappingovou evoluci
Po loňském úspěchu videomappingu od českého uskupení The Macula na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru na stejné místo zavítají experimentátoři z Barcelony Onion Lab, aby adaptovali projekt spojený s tématem evoluce. Diváci se mohou těšit na souhru světla a zvuku s důrazem na témata transformace a alterace reality prizmatem času.

Městská knihovna se stane gigantickým projekčním plátnem
Australští mágové videomappingových projekcí The Electric Canvas
rozsvítili například slavnou budovu opery v Sydney. V Praze se jejich um předvede na fasádě Městské knihovny, kterou promění v jedno gigantické plátno. Umělci jsou známí svým nekompromisním jasem obrazu, barevností a humorem obsahu, který se nevyhýbá ani figurativním motivům. Připravují animované epizody, spojené s kouzlem a posláním místa.

I letos budou potřeba 3D brýle!

Jediný videomapping, který si diváci vychutnají ve 3D, připravuje turecký kolektiv autorů Nerdworking pro fasádu Michnova paláce. Jedná se o abstraktní poezii linií, ploch a iluzivních prostorů.

Maximálně intenzivní zážitek na Staroměstském náměstí
Palác Kinských na Staroměstském náměstí je připraven na „maximální intenzitu“ z dílny maďarských kreativních profesionálů Maxin10sity, kteří jsou mistry obrazu i zvuku.

Na Kampě si budou hrát se světlem velcí i malí
Na louku u Hergetovy cihelny by měl zavítat každý, kdo si rád hraje, nejen se světlem. Po úspěchu instalace The Pool autorky Jen Lewin v Sydney nebo Singapuru si budou moci diváci také v Praze užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci americké umělkyně. Skládá se ze stovky na zemi v kruhovém uspořádání rozložených světelných stupínků, které jsou vzájemně propojeny. Pohybem po tomto poli mohou návštěvníci svou pozicí a pohybem společně ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru.

256 svítících balónků se vznese nad Zítkovy sady
Zítkovy sady ožijí sítí 256 héliem a ledkami plněných balónků, které autoři Maxime Houot & Nohista používají jako interaktivní světelné pole. V instalaci CYCLIQUE programují souhru pulzujícího a putujícího světla spolu se zvukem, aby diváky vtáhli do nepřeberných variací světelných vzorců a pohybů. Podle autorů se jedná o dílo, které se nachází mezi „digitálním minimalismem a monumentální kinetickou instalací.“ ;

Ve Vltavě se objeví Kraken, legendární mořský živočich
 „Kraken je legendární mořský živočich gigantických rozměrů, o kterém se tvrdí, že přebývá na pobřeží severních zemí. Podle některých zdrojů, se má tento podzim objevit na tajném místě ve Vltavě, v Praze. Zajímavosti: ve dne je lehce k přehlédnutí, v noci však spouští svou magickou světelnou show, připomínající bioluminiscenci hlubinných tvorů.“ Autorka Gabriela Prochazka projekt umělého svítícího organismu vytváří ve spolupráci s umělcem Petrem Puflerem a programátorem Dmitri Berzonem. Ve Vltavě na návštěvníky čeká instalace KRAKEN DIGITALIS

Uprostřed dvora taneční konzervatoře vznikne světelná vodní instalace
Instalace autorské dvojice Petra Nikla a Davida Vrbíka navazuje na předchozí práce významného českého výtvarníka Petra Nikla. Světlo reflektoru se odráží o zrcadlovou plochu, která je ponořena do mělkého bazénku s vodou. „Na projekční ploše se kombinuje přímý odraz a odraz deformovaný zčeřenou vodní hladinou. Vodu lze čeřit nejen mechanicky, ale i elektroakusticky zvukovými vlnami.“ Autoři použijí čtyři bazénky pro každou stěnu uzavřeného prostoru dvora taneční konzervatoře, a tímto způsobem navodí spolu s ambientním hudebním doprovodem sugestivní atmosféru.

Návštěvníci budou ovládat světlo vlastním hlasem
Interaktivní instalace MURMUR od Chevalvert
 převádí vlny zvuku na vlny světla. Pomocí speciálního zařízení umožňuje návštěvníkům hlasem ovládat projekci, a to v pražském případě přímo na boční stěnu Staroměstské mostecké věže.

Oči návštěvníků ošálí iluze barevného spektra
Skupina výtvarníků, designérů, programátorů a pedagogů Ring Ging Bling přetvoří prostor galerie na náplavce v unikátní světelné prostředí. Rychle problikávající základní barvy, červená, zelená a modrá, iluzivně rozpohybují statické grafické elementy na stěnách i další objekty. Vznikne tak svérázný efekt animace.

Na Smetanově nábřeží se rozzáří socha z luceren

Smetanovo nábřeží se rozzáří poutavým, leč intimním sochařským objektem FYR LIGHTHOUSE od Jari Haanperä, který tvoří desítky postupně se rozsvěcujících a zhasínajících luceren. Inspirací projektu jsou majáky, nikoli nadarmo byl proto prvně uveden v Dánsku.

Na Ovocném trhu se na čtyři večery rozzáří duha

Autor Richard Loskot, letos podruhé nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, připravuje speciálně pro prostor Ovocného trhu světelnou instalaci inspirovanou duhou – jejím spektrálním efektem. „Duha je přírodní optický jev. Provází člověka už od nepaměti, ale i tak je stále pro mnoho lidí záhadou.“ Umělec využije pomalu rotujících skleněných hranolů, které rozloží bílý paprsek na všechny barvy duhy. V tomto zvětšeném experimentu se stíny diváků stanou součástí spektra. „Můžete přistoupit k duze, ale tentokrát vám neunikne. Dochází k míchání, sčítání a odečítání barev. Krása je v jednoduchých věcech, záleží na formě podání. Světlo je vše, co vidíme, nic víc. Světlo má v sobě veškeré informace.“

Světelný tunel z křišťálových ověsů dotvoří sami diváci

Před budovou Rudolfina se ocitne unikátní světelně-krystalová instalace Jaroslava Bejvla ml. CRYSTALLATION, do jejíhož dotvoření se budou moci zapojit tisíce návštěvníků festivalu. Instalace v podobě průchozího tunelu bude vyzdobena tradičními skleněnými ověsy pouze z poloviny. Druhou část instalace dotvoří sami návštěvníci. Souhra světla a broušených krystalů slibuje jedinečný zářivý zážitek. Instalace vzniká ve spolupráci s přední českou sklářskou firmou Preciosa.

Hra pohybu a světla v iluzivním aerodynamickém tunelu

Interaktivní světelná instalace FLOW, která návštěvníky zve k hravému prozkoumávání proudu barevných částic v iluzivním prostředí aerodynamického tunelu. Pohybem rukou se částice dávají do pohybu a obtékají tvar karoserie automobilu, aby zviditelnily jeho geometrii. Instalace vzniká ve spolupráci se společností Mercedes-Benz. Autory jsou Andrej Boleslavský & SIGNAL team.

A co na to David Černý?
Autor slibuje návštěvníkům festivalu, jak jinak, unikátní sochařské dílo, tentokrát pracující se světlem. Více ale zatím prozradit nelze…

…nový doprovodný program!

Návštěvníci se budou moci zapojit do festivalového dění i díky doprovodnému programu, a to nejen po setmění. Během všech čtyř festivalových dnů se mohou zájemci účastnit workshopů malování světlem, tagtoolingu nebo videomappingu. Festival bude také organizovat komentované prohlídky světelných instalací – pěšky, na kole i na vodě. Pro odbornou veřejnost jsou připravené diskuze a kulaté stoly na různá témata. Každý festivalový večer si pak mohou návštěvníci užít hudební program v klubu La Loca. Podrobné informace se včas dozvíte na www.signalfestival.com.

…nové festivalové Light Pointy! Podpořte již nyní svou oblíbenou akci!

V centru města vznikne během akce několik Light Pointů – stánků, kde bude možné se občerstvit, zakoupit upomínkové předměty festivalu a letos nově navíc zakoupit brožuru v dvojjazyčné verzi – průvodce festivalem s mapou a popisem instalací za 40 Kč. Festival mohou ale podpořit jeho fanoušci již za krátkou dobu, kdy bude spuštěn e-shop s festivalovými předměty. Připojte se na SIGNAL, sledujte www.signalfestival.com!

Chcete mít přehled pěkně po ruce? Stáhněte si aplikaci!
http://www.signalfestival.com/2014/prakticke-informace/aplikace/

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama