REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

S irbisem do Knihy rekordů

30. 3. 2020

Jeho mohutné tlapy mu slouží jako sněžnice. Ocas, který mívá delší než zbytek těla, zase používá jako kormidlo, s jehož pomocí koriguje své až patnáct metrů dlouhé skoky. Poznáte o jaké kočkovité šelmě je řeč? Jak již titul napovídá, jedná se o irbise, neboli levharta sněžného, který bývá označován jako „král Himalájí“, a který je u nás k vidění například v Zoologické zahradě Jihlava. Ta patří mezi nejúspěšnější chovatele této „kočičí šlechty“ v  České republice a na Slovensku. „O opravdu mimořádné úspěšnosti našeho snažení v chovu irbisů svědčí například to, že je jihlavská zoo zapsána v České knize rekordů. Konkrétně se jedná o zápis za nejvíce odchovů nejvýše žijících kočkovitých šelem,“ prozrazuje Ing. Jan Vašák, ředitel Zoologické zahrady Jihlava. Kořeny chovu sněžných levhartů v Jihlavě sahají až do roku 1994. Zakladateli chovu se tehdy stali kočka Jelena z Helsinek a kocour Tess z německého Krefeldu. Tento praotec jihlavských irbisů, který se u nás usadil, se poté dožil téměř dvaceti let. Ve volné přírodě se pak irbisové dožívají průměrně 13 let. 

REKLAMA

„Irbisové obývají oblasti centrální Asie, kde teploty v zimních měsících dosahují klidně až -50 °C. Irbisové proto našli pro svůj více než metr dlouhý ocas další využití. Během spánku jej obtočí kolem těla, aby se zahřáli,“ prozrazuje Ing. Jan Vašák. Seznámit se s  králem hor Irbisem ale můžeme za podstatně příjemnějších podmínek, než jsou himalájské mrazy. Na malé rovinaté ploše Zoologické zahrady Jihlava můžeme příjemným vycházkovým tempem během jediného dne procestovat všechny kontinenty a pozdravit při tom nejen irbisy, ale více než 1300 zvířat, která v Zoo Jihlava žijí. V období od listopadu do března otevírá jihlavská zoo návštěvníkům své brány vždy od devíti hodin ráno do čtyř hodin odpoledne.

Zoologická zahrada Jihlava, příspěvková organizace

Zoo Jihlava je nejnavštěvovanějším turistickým cílem krajského města Jihlava i celého kraje Vysočina. Její kořeny sahají do 50. let minulého století, kdy v Jihlavě vznikl první zookoutek. Ten se časem rozrostl natolik, že v roce 1982 získal statut zoologické zahrady, která je dnes domovem pro přibližně 250 druhů živočichů v počtu téměř 1 300 jedinců. Zoo Jihlava je koncipována jako zoo pěti kontinentů, což znamená, že živočichové jsou chováni v expozičních celcích podle místa jejich přirozeného výskytu. Specializací jihlavské zoo je především chov malých i velkých kočkovitých šelem, plazů a primátů. V posledních letech dostala Zoo zcela novou tvář díky výstavbě mnoha nových pavilonů a atraktivních expozic. Pro své návštěvníky připravuje kromě tradičního programu také zpestření v podobě dalších rozmanitých akcí. Ročně jejími branami projde v průměru přes 300 tisíc návštěvníků a toto číslo každoročně stále stoupá.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA