REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata
V okolí

S dětmi na kole po českých hradech a zámcích

28. 7. 2020

Chcete nadcházející letní dny strávit společnou rodinnou aktivitou? Po roce je ideální čas na to, oprášit vaše i dětské kolo a spojit nenáročný cyklovýlet třeba s návštěvou českého hradu nebo zámku. Pohyb na čerstvém vzduchu v kombinaci s návštěvou historické památky si užije celá rodina.

Cyklovýlet plánujte s ohledem na děti

Délku a náročnost cyklovýletu vždy přizpůsobte možnostem nejmladšího člena rodiny. Volte trasu, která pro něj nebude příliš vyčerpávající, a pro jistotu se připravte i na možnost, že zpáteční cestu absolvujete vlakem nebo autobusem.

200 let starými lesy až na Zbořený Kostelec

Z Jílového u Prahy vede značená cyklostezka až ke zřícenině gotického hradu Zbořený Kostelec. Ten ale není jediným lákadlem, které celkem 30 km dlouhá trasa nabízí. Projíždět budete převážně rovinatým terénem z větší části vedoucím Hornopožárskými lesy, kde rostou až 200 let staré bučiny. Míjet budete ale i paseky, malebné rybníky a za zmínku stojí také Vlčí rokle se žulovými balvany. V obci Kamenný Přívoz si můžete dopřát zaslouženou pauzu včetně občerstvení, a načerpat tak síly na závěrečné stoupání vedoucí k vyhlídce Panská skála, od které je to už jen pár kroků k samotnému hradu.

Hrad a zámek při jedné cestě

Nenáročná cyklostezka se klikatí rovinatou oblastí Dolního Pohoří, na které na vás čekají hned dvě významné historické památky – vodní hrad Budyně nad Ohří a zámek Libochovice. Výchozím bodem je obec Písty, ze které se můžete vydat buď po neznačené cestě vedoucí přes přírodní rezervaci Pístecký les, nebo po značené cyklotrase. Obě varianty vás zavedou k vodnímu hradu, který je unikátní svými gotickými arkýři. Cyklotrasa pokračuje Budyňským lesem a přírodní rezervací Myslivna až k Libochovickému zámku s rozsáhlým parkem, který je ideálním místem pro odpočinek před zpáteční cestou.

Na zámek Konopiště za poznáním

Zámek Konopiště a přilehlý park jsou oblíbeným cílem rodinných výletů, které můžete spojit s pohodovou projížďkou na kole. Na výběr máte ze čtyř tras, z nichž nejdelší měří pouhých 6 kilometrů. Nenáročné cyklostezky vás zavedou na místo bývalé myslivny, ke Konopišťskému rybníku nebo k altánku na vrchu Tuškov, kde se vám naskytne výhled na zámek Konopiště. Poslední variantou je naučná stezka Historie a příroda konopišťského zámeckého parku, odkud budete odjíždět s nově nabytými informacemi.

Na co nezapomenout před cestou?

Zorganizovat rodinný výlet tak, aby se z něj všichni členové vrátili nadšení, si zasluhuje téměř medaili. Na co vše je potřeba myslet před tím, než šlápnete do pedálu?

•    Ačkoliv k tomu letní dny lákají, vyměňte žabky a sandále za pevnou sportovní obuv. Dbát byste na to měli především u dětí, kterým se tak nebude smekat noha z pedálů a sníží se tím riziko jejich pádu.
•    Vybavte se dostatkem tekutin a nezapomeňte je pravidelně doplňovat. Předejdete tím dehydrataci, která se může projevovat nepříjemnou bolestí hlavy a únavou.

•    Ujistěte se, zda není zapotřebí pořídit nové dětské kolo, protože ho vaše děti během zimních měsíců přerostly. Zkontrolujete to jednoduše – pokud se dítě postaví rozkročmo nad horní rám kola, mělo by mezi rozkrokem a rámem zůstat asi 10 centimetrů místa. Pokud máte pocit, že se koupi nového dětského kola nevyhnete, vybírat si můžete ze široké nabídky na Heurece. Porovnejte parametry a cenu jednotlivých modelů a inspirujte se hodnocením a recenzemi ověřených uživatelů.
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA