REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 23.9. a svátek má Berta
V okolí

Rytířské slavnosti v Bučovicích: Turnaje, ražba mincí, výroční pivo a spousta zábavy nejen v duchu středověku

Příjezd krále Jana Lucemburského, na jehož počest se uskuteční velký rytířský turnaj, pěší turnaj pro královnu, šermířská vystoupení, rytířská cesta pro děti, koncert dobové hudby, historický jarmark s občerstvením. To je jen krátký výčet programu, kterým od pátku 10. do neděle 12. června ožijí Bučovice. V jejich centru a blízkém okolí se u příležitosti 700. výročí první písemné zmínky, za spolupráce města s Radimem Dufkem a jeho Agenturou Rex a divadelní a kaskadérskou společností Štvanci, odehrají Rytířské slavnosti. Ty návštěvníky zavedou do období středověku.

Akci zahájí v pátek v 17.00 vernisáž výstavy prací žáků bučovických škol, které se zapojily do výtvarné výzvy o Cenu Miloslava Holáska, bučovického učitele a výtvarníka. „Vernisáž se uskuteční v obřadní síni městského úřadu, kde bude vystavených několik prací. Další pak návštěvníci najdou na chodbách radnice. Při vernisáži budou rovněž předána ocenění,“ uvedla vedoucí Kulturních zařízení města Bučovice Martina Hašková.

Už v pátek také do města dorazí rytíři a rozbijí ležení. Ještě večer pak budou za svitu pochodní zvát na sobotní program. Na pátek i sobotu jsou rovněž připravené kostýmované prohlídky státního zámku Bučovice, a to jak pro děti, tak i později večer pro dospělé – na dětské bude jednotné vstupné 60 korun, za noční zájemci zaplatí cenu běžného vstupného na zámecké prohlídky. „V sobotu se navíc návštěvníci dostanou na klasické prohlídky zámku se slevou – dospělí za cenu studentského vstupného a děti do patnácti let zdarma,“ zmínila kastelánka Jana Burianková.

REKLAMA

Sobotní program otevře historický jarmark s občerstvením, na který zavítají v rámci přeshraniční spolupráce také ovocnáři a řemeslníci z Trenčínského samosprávného kraje, návštěvníky určitě zaujme například ukázka předení nebo kovářského umění.

K příležitosti 700. výročí si Bučovice nechaly vyrobit pamětní mince. Na trhu tak bude i ukázka tohoto řemesla s tím, že si lidé výroční mince budou moci nechat vyrazit přímo od výrobce. „Po akci pak budou v prodeji v bučovickém informačním centru,“ dodala Hašková.

K dostání na jarmarku bude i výroční pivo, které pro město připravuje Kyjovský pivovar. „Půjde o medový ležák a bude k dostání ve stánku našeho pivovaru, a to čepované nebo stočené ve skleněné lahvi, na jejíž etiketě nebude chybět logo 700 let Bučovic,“ přiblížil za Kyjovský pivovar Jiří Kyjovský.

Ve dvě hodiny odpoledne do Bučovic dorazí průvod v čele s králem Janem Lucemburským, který přivítá vedení města a stejně jako při dopoledním zahájení slavností se bude číst listina, na níž se roku 1322 objevila první písemná zmínka o Bučovicích. Následovat bude přibližně hodinový rytířský turnaj pro krále. Odehraje se na zeleném prostranství za autobusovým nádražím. Na závěr dne je přichystaný výroční ohňostroj.

Neděle, respektive nedělní odpoledne, bude patřit zejména dětem. Program se přesune do lesoparku, kde bučovický dům dětí a mládeže chystá ve spolupráci s knihovnou a dobrovolníky rytířskou stezku. „Děti se můžou těšit na spoustu stanovišť, která budou rozmístěna po celé Kalvárii. Kdo je úspěšně absolvuje, bude pasován na rytíře a dostane věcnou odměnu. Kdo pak bude mít chuť, může si na ohništi na paloučku v lesoparku opéct špekáček z vlastních zásob. Po celou dobu trvání městských slavností budou k dispozici stánky s různým občerstvením,“ doplnila Hašková. (red)

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA