REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

Rožmitál na Šumavě a jeho barokní kaple na zázračném prameni

23. 10. 2022

Jedním ze příjemných pěších, ale i cyklistických výletů z Rožmberka nad Vltavou, je výlet do Rožmitálu na Šumavě. A zde po křížové cestě k barokní kapli Panny Marie. Rožmitál byl historicky významným místem, které se v posledním desetiletí opět rozvíjí. Proto jeho kouzlo objevují nejenom místní, rožmberští, krumlovští, ale i chalupáři a turisté přijíždějící na Lipensko. Tak si ho nenechte ujít ani vy.

Jedním z doporučených výletů z turisticky rušného letního Lipenska je určitě návštěva obce Rožmitál na Šumavě. Leží na modré turistické značce, která vás sem pěšky dovede z Rožmberka nad Vltavou (7 km lesem z Rožmberku), nebo na cyklotrasách číslo 1188 Vltavská a 1277 Rožmberské dědictví. Obec je v posledním desetiletí krásně udržovaná, a i když leží opodál rušné lipenské oblasti, bezesporu stojí za návštěvu. Nyní se můžete seznámit z jeho stručnou historií a s několika hlavními důvody k návštěvě.

První zmínka o Rožmitálu pochází z roku 1259

Rožmitál na Šumavě byl založen v polovině 13. století Vokem z Rožmberka v souvislosti s budováním hradu v Rožmberku nad Vltavou. Stejně jako název hradu (Rosenberg) i jméno osady (Rosental) je odvozeno ze znaku pětilisté růže z erbu jejich zakladatele. Rožmitál byl založen proto, aby se stal tržní osadou pro hrad Rožmberk, jehož podhradí tehdy nebylo k tomuto účelu údajně dostatečně vhodné. K založení osady bylo vybráno příhodné místo při staré obchodní cestě z Horních Rakous do Čech. Jednou z historických zajímavostí je i to, že v roce 1463 získalo městečko privilegium krále Jiřího z Poděbrad, podle kterého se zde mohly každou sobotu pořádat trhy a jednou ročně výroční trh. Rožmitál byl tehdy v panství Rožmberk jediným městečkem, kterému toto bylo umožněno.

REKLAMA

Jméno Rosenthal bylo odvozeno od pětilisté růže, jež měli Rožmberkové ve znaku. Proto zde byla i snaha pěstovat růže a název pak znamená Růžové údolí.

1259 – Rosenthal
1379 – Rosentallad
1490 – Rožmitál
1848 – Rožmitál, Rosenthal

Hospodářský rozvoj Rožmitálu v 16. století – pivo a stříbro

V 16. století bylo městečko střediskem velkého rychtářství, k němuž patřily okolní vsi Hněvanov, Sedlíkov, Třešňovice, Havlov, Močerady, Jistebník a Čeřín. Velmi důležitá byla pro Rožmitál privilegia týkající se vaření piva. To zajišťovalo zdroj příjmů do obecní pokladny. Vařit pivo v obecním pivovaru zde dovolil Vilém z Rožmberka, listinou z 9. dubna 1555.  Jeho prosperitu pak zajistil přidělením dvaceti vesnic v okolí, kterým nařídil, aby rožmitálské pivo kupovaly. Tato výsada však nabyla zadarmo. Z každého vědra piva se rožmberské vrchnosti musela platit daň. V 16. století byl Rožmitál také ohrazen hradební zdí a měl 2 brány, Horní a Dolní. Ani jednu zde již nenajdete. Dolní brána byla zbořena roku 1870 a o 10 let později po požáru došlo k demolici i Horní brány. Před polovinou 16. století byl u Rožmitálu otevřen důl Sv. Ondřeje na těžbu stříbrné rudy. Rožmberky do těžby vkládána velká naděje, a proto se symboly hornické činnosti dostaly i do znaku městečka. Pětilistá růže na stříbrném podkladě vyjadřovala poddanský vztah Rožmitálu k Rožmberkům, půlměsíc a hvězda pak symbolizovaly těžbu stříbra.

ZNAK města

Symboly hornické činnosti se dostaly i do znaku městečka. Pětilistá růže na stříbrném podkladě vyjadřovala poddanský vztah Rožmitálu k Rožmberkům, půlměsíc a hvězda symbolizují těžbu stříbra.

Barokní kaple na zázračném prameni

V roce 1614 byl vodou ze studánky nad obcí zázračně uzdraven občan Kabauer. Proto byla v letech 1650–1653 u této studánky s léčivou vodou založena kaple Panny Marie. K té pak chodila procesí. V letech 1732–1733 byl na místě kaple postaven barokní kostelík s kopulí a lucernou, nad níž byla cibulovitá báň. Kostelní zvon z roku 1700 odlil M. Schober z Lince. Od roku 1752 stály v kostele i varhany od B. F. Semráda ze Sedlce.

Ještě v 50. letech 20. století byl kostel v pořádku. Po roce 1959 začaly do kostela lézt děti, které varhany rozebíraly a části pohazovaly po okolí, později se k ničení připojili další lidé. Postupně se proměnil v ruinu. Bez střechy, s poničenými zdmi, na kterých rostly již několikametrové stromy. V roce 2012 rozhodlo zastupitelstvo obce Rožmitál na Šumavě, že obec kostel opraví a tak byly v létě 2013 vykáceny stromy rostoucí v blízkém okolí, opravena příjezdová cesta a kostelík byl zastřešen. Ke kostelu vede ze vsi křížová cesta tvořená 12 kamennými kapličkami a 2 zděnými kaplemi (13. a 14. zastavení). Dnes je zde možné spočinout a kochat se výhledem přes opravenou stavbu na obec. Historická fota kaple a její obnovy je možné najít na webu www.znicenekostely.cz.  

Zajímavosti k návštěvě:

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • Boží Muka – před hřbitovní zdí z r. 1521 – kamenný sloup 4,25 m vysoký s figurální plastikou
  • Sousoší Sv. Jana Nepomuckého – na náměstí z poloviny 18. století
  • Dům č.p. 39 s hospodářským dvorem
  • Barokní kaple na zázračném prameni nad obcí
  • Křížová cesta k barokní kapli
  • Tvrz Michnice
  • Památník padlým z 1. světové války – na náměstí
  • Muzeum telegrafu, telefonu a rádia
  • Připravované muzeum hasičského sboru

Text a foto: Jiří Mánek

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA