Rozjeďte se za dobrodružstvím na Okoř

Výlet vhodný pro kola, odrážedla, kočárky i malé nožičky

Reklama

Přemýšlíte-li kam na cyklovýlet s dětmi či s kočárkem a hledáte-li vhodnou trasu, pak čtěte směle dále. Náš dnešní tip vám představí rodinný výlet na Okoř a napadla-li vás známá píseň „Na Okoř je cesta jako žádná ze sta, roubená je stromama, …“, pak vězte, že je to pravda pravdoucí. Cesta je tam totiž vážně skvělá! Vhodná pro kola, odrážedla, kočárky i pro pohodlnou chůzi těch nejmenších chodců.

Z Prahy se dostanete na Okoř celkem rychle a mnozí kladně hodnotí, že parkování je jen kousek od hradu a nadšení může vyvolat i fakt, že jako jeden z mála hradů není Okoř na kopci. Nečeká vás žádné úmorné trápení s výšlapem, což ocení nejen malé děti, ale i tatínci, kteří si již nejednou vynesli za krkem, tzv. „na koni“, svůj malý poklad.

© Foto: Michael Kolář

Prohlídka hradu není s průvodcem, ale hrad si můžete procházet podle svého tempa, což je zkrátka s těmi nejmenšími obrovská výhoda. Průvodce dostanete na pokladně tištěného, a tak i milovníci historie a faktických informací nepřijdou zkrátka. Na co nesmíte zapomenout je pití a svačina. V podhradí si sice můžete posedět v restauraci, ale drobná svačina je základem každého pořádného výletu a na samotném hradě se nic koupit nedá. V tom případě budete králem, když vytáhnete z batohu lehkou svačinku od společnosti Emco v podobě tyčinek či ovesných sušenek plných vlákniny a nějaké čerstvé ovoce.

Výlet na Okoř má opravdu krásné podhradí se stezkou pro cyklisty, které vede k Novému mlýnu. Je to jen 1,5 km daleká cesta, ke stavbě, která sice není volně přístupná veřejnosti, ale cesta k ní je opravdu kouzelná. Malí cyklisté ocení, že zde nejezdí automobily (cestu mohou využívat jen rezidenti nedaleké osady Višňovka) a velké nadšení vás čeká i u místního potoka s můstkem a brodem. Letní koupání uťapaných nožiček tu láká nejedno dítko či rodiče. I zde je třeba mít s sebou zdravou svačinu, protože nejbližší možnost občerstvení je zase až zpátky u hradu Okoř. Vyzkoušejte Mysli ovesné sušenky s vysokým obsahem ovesných vloček. V horkých dnech zvolte sušenky bez podmáčení, například výborné oříškové. Taková svačinka se vejde do každého batohu, a navíc si na ní pochutnáte během celého dne.

© Foto: Michael Kolář

Výlet na hrad Okoř můžete zakončit na místní malinké pouti, která je tu celoročně. Klasický řetízkový kolotoč, lodičkové houpačky, střelnice plná růží či skákací hrad pro ty úplně nejmenší výletníky je bonusovou tečkou tohoto výletu.

© Foto: Michael Kolář

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama