Queer filmový festival Mezipatra 2010

Mezipatra na hraně vysokého a nízkého umění

Datum konání: 

4. – 9. 11 v Brně
11. -16. 11. V Praze.

11. ročník queer filmového festivalu Mezipatra se rychle blíží – festival, který za deset let své existence navštívilo 75 000 diváků a divaček bude letos balancovat na hranách žánrů vysokého a nízkého umění a již tradičně se chystá bořit kdejaká klišé a stereotypy.
Téma “Vysokého umění” provokuje tázání po způsobu, jak si vlastně umělecké dílo může vysloužit zařazení mezi “vysoké” žánry a otevírá prostor pro dramaturgickou hru a zpochybňování hranic definicí, které umění kategorizují. Na programu proto budou filmy, které mísí zdánlivě neslučitelné a převrací hodnoty “vysokého” a “nízkého”, aby objevily a stále znovu vynalézaly nové umění.
Festival se bude točit hlavně kolem osobností výjimečných umělkyň a umělců, jejichž tvorba mimo většinové proudy významně obohatila a obohacuje queer kulturu, a zároveň posouvá samo nezávislé umění do nových rovin. V kinech tak poběží filmy o legendě beat generation Allenu Ginsbergovi, progresivním průkopníkovi street artu Keithu Harringovi, filmy od slavného britského choreografa Matthewa Bourna, videokoláže militantního pařížského bohéma Toma de Pékina nebo experimentální snímky pionýrky lesbického videoartu Barbary Hammer.
Pro všechny, kdo touží vybalancovat klasická umělecká díla svěží parodií, je navíc připravena sekce Půlnoční pop-punk, v níž půjdou filmy bořící všechna klišé vysoké filmografie. Kromě filmů nabídne festival rozmanitý doprovodný program čítající výstavy současných umělkyň a umělců, sérii přednášek Queer café, operní recitál Josefa Škarky, a samozřejmě řadu parties. Mezipatra jsou každý podzim nejen festivalem pro milovníky a milovnice queer filmu, ale také platformou pro setkávání všech, kdo před konformitou upřednostňují barevnou rozmanitost.

Reklama

Queer filmový festival Mezipatra proběhne  a 11. – 16. 11. V Praze.

Více informací na www.mezipatra.cz/

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama