REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

První návštěvníci prošli novou trasu kolem jeskynního krytu Výpustek

Křtiny (Blanensko) 12. února (ČTK) – První návštěvníci si dnes ve zkušebním režimu prošli novou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Dosud si návštěvníci mohli prohlédnout samotný kryt, tedy tajné podzemní velitelství československé armády vybudované před 60 lety. Nová trasa vede po obvodu, mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. „Na rozdíl od klasické cesty krytem není nová trasa bezbariérová,“ uvedla vedoucí Výpustku Hana Horáková.

Návštěvníci vycházejí v malých skupinách, s čelovými svítilnami na helmách a v oblečení, které si lze zašpinit, případně v overalech. V části trasy musejí podřepnout. Odměnou za nepohodlí je například možnost spatřit tenká brčka, tedy duté krápníky připomínající makaróny. Na stěnách jeskyně jsou historické podpisy dávných návštěvníků. Lidé také přes zábradlí nahlédnou do jedné z devíti propastí v jeskyni.

Po prohlídce jedné strany krytu návštěvníci vystoupají po schodech a přes nově vybudovanou lávku přejdou na druhou stranu krytu. Délka trasy je 690 metrů, prohlídka trvá zhruba 80 minut. Zájemci si musejí prohlídku rezervovat na telefonu 516 439 111. Účastníci musí být starší šesti let, uvedla Horáková.

REKLAMA

„Něco takového nemá ve zpřístupněných jeskyních v Česku obdoby od spuštění zážitkové trasy Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních před deseti lety,“ řekl mluvčí Správy jeskyní Pavel Gejdoš. Nagelova trasa je ale fyzicky náročnější, účastníci musejí být starší deseti let.

V zimě jsou v Moravském krasu pro turisty otevřeny tři z pěti jeskyní – kromě Výpustku ještě Punkevní jeskyně s vodní plavbou elektroloděmi a Sloupsko-šošůvské, které od prosince do února nabízejí dvakrát denně zimní prohlídky šošůvské části při světle baterek. Jeskyně Balcarka a Kateřinská po zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů otevřou opět od března.

REKLAMA

tmd kš

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA