REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

První dražba odtažených aut v Bohumíně vynesla městu přes deset tisíc korun

14. 2. 2021

Ani desetistupňový mráz neodradil zájemce o koupi autovraků. Na historicky první dražbě odtažených aut se jich v Bohumíně sešly tři desítky. Čtyři autovraky, které město v pátek 12. února nabídlo veřejnosti k prodeji, se nakonec vydražily za 10 202 koruny. Další dražbu plánuje radnice uspořádat zhruba za měsíc a půl.

Inovativní formu nakládání s autovraky přinesla novela silničního zákona, díky níž mohou města nejen odtáhnout z ulic vozy, které mají půl roku propadlou technickou kontrolu, ale následně je po uplynutí příslušné lhůty nabídnout lidem v dražbě. Jako jedno z prvních měst se do prodeje vraků touto formou pustil právě Bohumín. „Dražili jsme tři osobní auta a jeden menší nákladní vůz. Vyvolávací cenu jsme nestanovovali, protože od vozů pochopitelně nemáme klíče a nemůžeme zjistit, zda jsou provozuschopné, ani v jakém jsou technickém stavu. I přesto se lidé předháněli, kdo dá více. V dražbě jsme nakonec utržili přes deset tisíc korun,“ řekl vedoucí odboru dopravy bohumínské radnice Pavel Vavrečka.

Zelený Seat Alhambra se prodal za 3 000 korun, červený Fiat Cinquecento za 2002 koruny, stříbrná Kia Shuma za 1 500 korun a malý nákladní vůz Lublin za 3 700 korun. „My jsme především rádi, že tyto vraky mohly díky novele silničního zákona zmizet z ulic a neblokují nám parkovací místa. Jejich vydražení je příjemným bonusem, protože nám pokryje náklady na odtah. Ukázalo se, že tento postup má smysl a budeme v něm pokračovat,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Jak dodal, pokud by se vraky nepodařilo v dražbě udat, město by je muselo nechat ekologicky zlikvidovat.

REKLAMA

Lidé, kteří v dražbě uspěli, musí nejprve radnici zaplatit nejvyšší nabídnutou částku. Následně si mohou vůz odtáhnout z areálu městských technických služeb BM servis, kde jsou vraky odstaveny. Současně mají deset pracovních dnů na to, aby vůz přepsali.  K tomu potřebují evidenční prohlídku a kartu pojištění. Celá administrativa je vyjde na zhruba 1 300 korun. Od městského úřadu obdrží duplikát velkého technického průkazu. Jak s autem následně naloží, je už na nových vlastnících.

Od loňského dubna, kdy vešla novela silničního zákona v platnost, dala radnice odtáhnout z ulic Bohumína osmnáct aut bez platné technické kontroly, letos už další dvě. Vraků, které blokují veřejné prostranství, si všímají především strážníci, ale i sami obyvatelé města, kteří na ně upozorňují město prostřednictvím aplikace Hlášení závad. Další dražbu Bohumín plánuje uspořádat zhruba za měsíc a půl, kdy doběhne lhůta dalším odtaženým autovrakům.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA