PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky

Pod názvem PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky představuje Technické muzeum v Brně jednu z nejrozsáhlejších sbírek různých druhů hodinových mechanismů: náramkových, kapesních, kuchyňských a dalších. Výstava zahrnuje nejen exponáty zn. Prim, ale také časoměrná zařízení dalších firem, jako např. národního podniku Chronotechna (Šternberk, Nové Město nad Metují, Chomutov, Brno), Gustav Becker (Broumov), Josef Tesař Brno, Elektročas Praha, Elchron Polná a Baltig Brno.

Reklama

Libor Hovorka začal hodiny sbírat v druhé polovině osmdesátých let minulého století. „V té době jsem pracoval jako vývojový konstruktér v Eltonu,“ říká známý sběratel, „a téma hodinek mne zcela pohltilo. Kromě  ,Primek̕   jsem začal sbírat i hodinky z bývalého Východního Německa a ze Sovětského svazu. Po roce 1990 jsem k tomu přidal hodinky z celého světa a nakonec všechny hodinářské výrobky, které byly vyrobeny na území dnešní České republiky během 20. století.“ Sbírka Libora Hovorky obsahuje stovky kusů exponátů a výstava představuje přes tři sta kusů, z toho kolem sto padesáti kusů hodinek.

Sběratelství je vášeň – tato věta je mottem nové výstavy věnované hodinám a hodinkám. Jak říká Petr Nekuža, sběratelství je totiž jednou ze základních technologií poznání, protože uchovává věci a hodnoty, které by jinak zmizely, a sběratelství  je adrenalinová disciplína přinášející silné emoce.  Výsledky dlouhodobé sběratelské vášně si nyní mohou prohlédnout návštěvníci v Technickém muzeu v Brně.

Výstava je přístupná od 7. září 2021 do 13. února 2022.

Technické muzeum v Brně
Purkyňova 105
612 00 Brno – Královo Pole

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama