Příjmy Chorvatska z turistiky by letos mohly být rekordní

Příjmy Chorvatska z turistiky by v letošním roce mohly překonat rekord z roku 2019, kdy činily 10,5 miliardy eur (268,1 miliardy Kč). Uvedla to podle agentury Bloomberg v rozhovoru pro slovinský deník Delo ministryně cestovního ruchu Nikolina Brnjacová. Chorvatsko patří mezi země EU nejvíce závislé na cestovním ruchu.

Reklama

Celkové příjmy z cestovního ruchu zatím dosáhly 90 procent úrovně z roku 2019. Příjmy z vrcholné letní sezony však vykazují ve srovnání s rokem 2019 růst o deset procent, uvedla ministryně. Příjmy jsou vyšší, přestože počet návštěvníků ve srovnání s rokem 2019 klesl.

„Nárůst ovlivnila kombinace několika faktorů,“ uvedl ekonom Hospodářského institutu v Záhřebu Željko Lovrinčević. „Šedou ekonomiku potlačila situace kolem covidu-19, více pronajímatelů tak oznámilo své prázdninové hosty. Také ceny jsou vyšší a více lidí nakupuje ve velkých řetězcích,“ dodal.

Podle údajů z roku 2019 se cestovní ruch podílí na hrubém domácím produktu země 20 procenty. Počet turistů v Chorvatsku loni kvůli pandemii klesl o 63 procent na 7,8 milionu z rekordních 21 milionů v roce 2019.

Chorvatsko patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším letním cílům českých turistů. Loni jich tam vícedenní pobyt podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) strávilo 412.000, před pandemií v roce 2019 dokonce 740.000.

Letos do poloviny srpna přijelo do Chorvatska z České republiky podle Chorvatského turistického sdružení zhruba 561.000 cestovatelů. V září může k Jadranu podle sdružení zamířit ještě minimálně kolem 40.000 českých turistů. Na chorvatském žebříčku návštěvnosti jsou Češi na pátém místě za Němci, Slovinci, Poláky a Rakušany.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama