Předvánoční výletování po středních Čechách: symboly Vánoc i procházky přírodou

Vydejte se do středních Čech za předvánoční atmosférou. Naplánujte si výlet a objevte kouzlo místa, kde poprvé zazněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, bez které si jen málokdo umí Vánoce představit. Z Podbrdska se přesuňte na Berounsko za krásou betlémů, a pak na Mělnicko a Kokořínsko nejen na vánoční výstavy. Vánoční ladění se navíc i v tomto ročním období dá krásně spojit s příjemnou procházkou středočeskou krajinou.

Rožmitál pod Třemšínem. Foto: ©Libor Sváček
Reklama

Objevte předvánoční kouzlo Rožmitálu pod Třemšínem. Právě tam poprvé zazněla roku 1796 Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Stalo se tak v kostele Povýšení sv. Kříže, kde dodnes můžete obdivovat původní varhany z 18. století, na které mistr hrával. Vydejte se po jeho stopách a vzdejte mu hold u mohyly, stojící na místě v lese, kde dobrovolně ukončil svůj život. Cestou od kostela k mohyle projdete také působivou Alejí Johanky z Rožmitálu, kterou kráčel i Jakub Jan Ryba. Od kostela až k mohyle vás čeká procházka dlouhá necelé čtyři kilometry, kterou se určitě vyplatí prodloužit a zajít si třeba na Voltušskou vyhlídku. Okolní krajina Brd a Podbrdska vám učaruje.

Muzeum betlémů Karlštejn. Foto: ©David Vančišin

Další putování vede na Berounsko. V městysi pod královským hradem Karlštejn si nenechte ujít prohlídku muzea betlémů. Uvidíte i největší loutkový betlém u nás, rozkládající se na ploše neuvěřitelných 80 m2. Vedle tří králů malému Jezulátku přináší dary také 10 nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem IV. Tím ale zdejší sbírka betlémů rozhodně nekončí, v muzeu najdete betlémy ze dřeva, z vosku, cukru nebo chleba.  Tak jako každý rok, i letos budou od začátku adventu minimálně do Tří králů v muzeu k vidění také betlémy z čerstvě napečených voňavých perníků.

Karlštejn. Foto: ©Libor Sváček

Jste turisté tělem i duší? Přijďte do Karlštejna krajinou, ve které by se romantika dala krájet. Vsaďte na klasiku a projděte si červeně značenou oblíbenou turistickou Cestu Vojty Náprstka. Začíná v královském městě Beroun, kde i letos až do 21. prosince probíhá Berounský advent plný doprodaných akcí, odkud se vydejte svažitým terénem do Svatého Jana pod Skalou s barokním kostelem a benediktinským klášterem. Poté vystoupejte k rozcestí Propadlé vody a dál až na temeno Vysoké stráně, odkud začíná klesání na Boubovou a dál do údolí až k Bubovickým vodopádům. Procházet budete krajinou, která má kouzlo v každém ročním období a kterou si oblíbil už sám císař Karel IV. Jen Dub Sedmi bratší, který cestou minete, panovník ještě vidět nemohl – jeho stáří se odhaduje asi na 350 let. Od dubu se vydejte po silnici a už vyhlížejte jeho veličenstvo Karlštejn.

Mělník. Foto: ©Libor Sváček

A co takhle prozkoumat předvánoční Kokořínsko? Také v této působivé krajině mají toulky své kouzlo v kteroukoliv roční dobu. Obujte pevné boty, teple se oblečte a vydejte se na procházku do Šemanovického dolu. Lákavé je objevování zdejších loupežnických jeskyní, skalních obydlí a dalších utajených skrýší. Zkuste jeskyni Klemperku, skalní byt Rozbořenku nebo Cimrmanovu jeskyni.

Výstava Půjdem spolu do Betléma. Regionální muzeum Mělník. Foto: ©Lucie Adamová

Při výletu se také zajeďte podívat do Regionálního muzea Mělník, kde až do 6. ledna příštího roku probíhá výstava Půjdem spolu do Betléma. Na své si přijdou nejen milovníci tradic, ale i zájemci o historická fakta a děti, které potěší připravené dílničky na zdobení perníčků.

Tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama