PŘEDVÁLEČNOU ŠUMAVOU

Plavení dřeva u Antýglu(České Budějovice 19. 4. 2007) Zajímavou výstavu PŘEDVÁLEČNOU ŠUMAVOU s podtitulem Život – práce – krajina mohou návštěvníci Českých Budějovic navštívit v Jihočeském muzeu.

Když se v roce 2006 uskutečnila ve výstavní síni Muzea Šumavy v Kašperských Horách fotografická výstava s názvem Předválečnou Šumavou, stala se právě tato významná kulturní událost nejnavštěvovanější akcí mnoha posledních let. Při vernisáži výstavy, která trvala od června do října, byla pokřtěna stejnojmenná kniha Předválečnou Šumavou od autora výstavy, badatele a plzeňského publicisty Zdeňka Roučky.

Soubor 120 kvalitních a unikátních snímků formátu A3(!) z dílny profesionálních, ale i zcela neznámých fotografů Šumavy, připomněl návštěvníkům atraktivní formou fascinující obraz zmizelého a zničeného šumavského světa. Kromě záběrů mnoha obcí a osad měly velký úspěch i fotografie, zachycující život, práci, zvyky a typy obyvatel, z nichž drtivá většina byla německé národnosti.

Dalším městem, kde se unikátní fotografický soubor představuje, se stalo od dubna do srpna 2007 hlavní město Jihočeského kraje. Fotografická expozice je rozšířena o dalších 50 snímků z jižní části Šumavy, tedy územím mezi Kvildou, okolím Horní Plané a Českým Krumlovem. Unikátní fotografie vybírané z archívu téměř 3 500 originálních snímků a pocházející především z mnoha soukromých a rodinných sbírek, ale i státních muzeí a archívů, jsou opatřeny stručným popisem v českém a německém jazyce. Velkoformátové fotografie jsou počítačovou formou vyčištěny a některé z nich doslova získaly novou tvář. Návštěvník se tak jakoby mávnutím kouzelného proutku přenese do doby, kdy příhraniční Šumava byla plná života, rozvoje turistiky, ale také tvrdé práce, každodenního boje o přežití, mnoha pestrých osudů a osobitých kulturních i duchovních hodnot.

Vzhledem k počtu 170 snímků se výstava stala doposud největší akcí zaměřenou na historii Šumavy ve 20. a 30. letech minulého století! Výstava potrvá do 1. 9. 2007.

Reklama

Informace k výstavě Zdeněk Roučka 604 23 20 30

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích – Jaroslava Landová 387 929 316

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama