Pozvánka do běžeckých stop v okolí Stožce, Nové Pece a Horní Plané

Zimní Lipensko láká nejenom na sjezdovky a zamrzlé jezero, ale také do běžkařských stop. Pokud v blízkosti vašeho penzionu a hotelu není dostatek sněhu a chybí strojově upravené stopy, pak není nic jednoduššího, než sednout do auta nebo na vlak a do stop si pár kilometrů zajet do nejvyšších partií našeho regionu. Ty se nachází v okolí Stožce a Nové Pece.

Plechý od Nové pece. Foto: ©Vladislav Hošek
Reklama

Nejzápadnější a také nejvýše položenou obcí našeho regionu je obec Stožec (800 m. n. m.). V jejím okolí najdete také nejlepší podmínky pro běžkování. Výchozím místem se může stát přímo centrální parkoviště ve Stožci, nebo je také možné dojet si vlakem až do Nového Údolí. Tam se naše běžecké stopy napojují na ty bavorské, a tak je v případě zájmu možné si krásně zaběžkovat i v okolí Haidmühle. Stopy jsou tam perfektně udržované.

Nové údolí. Foto: ©Vladislav Hošek

Okruh Stožec – České Žleby – Kamenná Hlava – Nové Údolí – Stožec

Na trase se střídají táhlé lesní svážnice i úseky po loukách a pastvinách. Trasu začneme v nejnižším bodě celého okruhu ve Stožci. První metry jsou zahřívací po rovince na Stožeckých loukách, po necelém kilometru odbočíme vlevo po stopě, která vede přes žlebskou silnici a začne mírně stoupat po Šumavské magistrále směrem k Českým Žlebům. V polovině cesty na České Žleby se napojíme na pás po bývalých hraničních zátarasech a vydáme se vlevo.  Stoupání začne být trochu ostřejší.  Pokud potřebujeme občerstvení v Českých Žlebech, lze si zastavit v hotelu České Žleby. Pro někoho to může být i výchozí bod trasy. Pokračujeme stopou na Kamennou hlavu, nejvyšší bod trasy s krásnými výhledy zejména na hřeben Třístoličník – Trojmezná. Dále sjíždíme na rozcestí Mlaka a přes Krásnou Horu přímo na Nové Údolí. Tam již vede souběžně s trasou zpátky do Stožce také železniční trať. Z Nového Údolí lze využít také vlak.

Nové údolí. Foto: ©Vladislav Hošek

Po rovince podél Schwarzenberského plavebního kanálu

Ikonou celé lipenské oblasti je bezesporu 44 kilometrů dlouhý Schwarzenberský plavební kanál. Spojuje povodí řek Vltavy a Dunaje a v minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým dřívím. Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází 419 m dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková, kde vstupuje na území Rakouska. Jedná se mimořádnou technickou památku, podél které se v zimě dá krásně lyžovat. Moc hezké trasy na běžky jsou ve strojově udržovaných cestách z Jeleních Vrchů až na Klápu nad Novou Pecí a žádný z milovníků běžek by si je neměl nechat ujít.

Schwarzenberský plavební kanál a Želnavské hory. Foto: ©Vladislav Hošek

Okruhy v okolí Horní Plané

Město Horní Planá má svoji vlastní rolbu pro strojovou úpravu stop, a když je dostatek sněhu, tak lyžování v okolí Horní Plané nemá chybu. Jsou zde výhledy do dalekého okolí a profil tratí je přívětivý i k méně zdatným běžkařům. Přitom délka všech tratí přesahuje 20 kilometrů.

Horní Planá. Foto: ©Vladislav Hošek

V okolí Horní Plané máme tři základní okruhy:

  1. Honoplánský okruh – okolo Horní Plané a Dobré vody
  2. Hůrecký okruh – z Horní Plané na Hůrku a okolo vrcholů Nad Žlábkem (821 m) a Kravího vrchu (828 m)
  3. Olšinský okruh – okolo Mysliveckého údolí až k rybníku Olšina, kde je možné se občerstvit v rekreačním zařízení Vojenských lesů a statků.
Horní Planá. Foto: ©Vladislav Hošek

Text: Jiří Mánek Foto: Vladislav Hošek

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama