REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora
V okolí

Poznejte svět génia, jehož vynálezy dodnes formují svět

20. 11. 2022

Výstava Nikola Tesla na Výstavišti představuje nejen slavný transformátor a bezdrátový přenos energie.

Psal se rok 1891 a František Křižík uchvátil návštěvníky Jubilejní zemské výstavy na Výstavišti v Bubenči elektrifikací výstavy a později i samotné Prahy. Psal se rok 1893 a svět okouzlil dosud opomíjený a Edisonem ustrkovaný srbský génius a vynálezce Nikola Tesla, který mohl díky podpoře tehdy již úspěšného podnikatele George Westinghouse konečně doslova zazářit na Světové výstavě v Chicagu. Právě zde došlo poprvé v historii k osvětlení celého výstavního areálu prostřednictvím mohutné záře světel. A svět pochopil, že střídavý proud není hrozba, ale dar, díky kterému si později mohla každá domácnost na světě rozsvítit. Přestože tento génius odešel ze světa ne zcela doceněn, celá planeta dnes žije z jeho vynálezů, jeho jméno je skloňováno ve všech učebnicích fyziky a Elon Musk by nebyl bez Nikoly Tesly tím, kým ve světě byznysu je. Srbské Muzeum Nikoly Tesly přiváží po městech jako Hofu či Milano unikátní výstavu také do Prahy, kde se mohou návštěvníci seznámit s jeho geniálním dílem na Výstavišti v Křižíkově pavilonu D ve dnech 21. listopadu až 11. prosince denně od 9.00 do 18.00 hodin.   

Foto: ©Výstaviště Praha
Foto: ©Výstaviště Praha

Nikola Tesla a jeho geniální vize budoucnosti 

Srbské Muzeum Nikoly Tesly přiváží do Prahy úspěšnou výstavu o vědeckém géniovi, jehož vynálezy nás dodnes provázejí každodenním životem. Výroba a rozvod elektrické energie, generátor vícefázového střídavého proudu, magnetické rotující pole, dálkové ovládání, neonové osvětlení, rentgenové snímky, ale i řízené střely, za tím vším najdeme mozek srbského génia.

REKLAMA

Tesla byl také inovátorem, který při provádění svých výzkumů poprvé zkoumal globální problémy planety a lidstva. V mnoha ohledech představují Teslovy výzkumné laboratoře v Colorado Springs a na Long Islandu vrchol jeho vědecké a inženýrské práce. V oblasti strojírenství se Tesla zabýval principem přenosu elektrické energie a jeho posledním patentovaným vynálezem byl princip vertikálního startu a přistání.

Muzeum Nikoly Tesly je ojedinělá vědecká i kulturní instituce, a to jak v Srbsku, tak ve světě. Je to v podstatě jediné muzeum, které uchovává původní a osobní odkaz našeho slavného rodáka. Mezi cenné sbírky patří Teslův osobní archiv, knihovna a sbírky osobních, technických, uměleckých a pamětních artefaktů z Teslovy pozůstalosti. A právě na řadu těchto vzpomínek se mohou těšit i návštěvníci výstavy v Praze. Expozice na Výstavišti proběhne z iniciativy Velvyslanectví Srbské republiky v Praze a Jeho Excelence velvyslance Berislava Vekiće. S ohledem na dobré vztahy mezi našimi zeměmi bylo ke spolupráci přizváno i Ministerstvo kultury Srbské republiky a mně je velkou ctí, že mohu potvrdit účast Místopředsedkyně vlády Srbska a ministryně kultury paní Maje Gojković v rámci zahájení pražské výstavy,“ komentuje výstavu kurátorka srbského Muzea Nikoly Tesly Ivana Zorić.

REKLAMA

Teslův odkaz v Praze

V roce 1880 zavedl Nikolu Teslu zájem o elektřinu také do Prahy, kde navštěvoval přednášky na Karlově univerzitě. Ne náhodou tedy muzeum nesoucí jméno slavného rodáka ze Srbska opět přináší jeho jméno do stověžaté Prahy, kde se mohou návštěvníci výstavy srozumitelnou formou seznámit s jeho zásadními vynálezy. Výstava je koncipována tak, aby jeho dílo zaujalo i žáky základních či středních škol, kteří o generátoru střídavého proudu slýchají většinou jen ve školních lavicích.

Jak žil a pracoval novodobý Prométheus, který pomocí elektřiny změnil svět, s čím bojoval a o čem snil? Chcete vidět naživo, jak pracuje věhlasný Teslův transformátor? Dokážete si představit, jak funguje elektrárna, která zkrotila Niagarské vodopády? A jak si Tesla představoval bezdrátový přenos energie? Srbské Muzeum Nikoly Tesly přiváží do Prahy tyto a další funkční modely jeho nejvýznamnějších vynálezů, které si budete moci prohlédnout každý den od 21. listopadu do 11. prosince. Výstava je vhodná také pro školy, kdy mohou děti odlehčenou formou poznat svět jinak málo srozumitelné fyziky.

Kde: Křižíkův pavilon D
Kdy: 21. listopadu – 11. prosince 2022
Vstupné: Děti 6–15 let 90 Kč, Dospělí 180 Kč, Rodina 300 Kč

O muzeu

Muzeum Nikoly Tesly bylo založeno v roce 1952 a v roce bylo 1955 otevřeno pro veřejnost. Je to jediné muzeum na světě, které uchovává osobní dědictví tohoto geniálního vynálezce. V jeho sbírkách najdou návštěvníci na 200 000 dokumentů, fotografií a předmětů z Teslova života. V roce 1957 zde byla umístěna i urna s jeho popelem. V roce 2003 zařadilo UNESCO Teslův archiv do registru „Paměť světa“, který představuje nejvyšší formu ochrany kulturních statků.

„Musíme nalézt způsob, jak dostávat elektřinu ze zdrojů, které jsou nevyčerpatelné,“

řekl Nikola Tesla před 150 lety.

Více info: www.navystavisti.cz/udalosti/nikola-tesla/?termin=255&program=154

Foto: ©Výstaviště Praha

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA