Portugalsko začalo rok prací z domova, zavřenými školami a zákazem slev

Lisabon 3. ledna (ČTK) – První pracovní týden letošního roku je v Portugalsku ve znamení řady pandemických omezení. Vláda zavedla ode dneška do 9. ledna například povinnou práci z domova, zavřela školy a zákazala slevy v obchodech. Cílem je omezit šíření koronavirové nákazy, uvedla dnes agentura EFE. Minulý týden Portugalsko zaznamenalo opakovaně nejvyšší denní přírůstky infekcí. Přes 80 procent nových případů činní nová varianta omikron, uvedly zdravotnické úřady.

Reklama

O speciálním režimu od 3. do 9. ledna vláda rozhodla už na začátku prosince. Od minulého týdne také zavedla řadu restrikcí, včetně uzavření barů a diskoték či povinnosti se prokázat negativním testem či potvrzením o prodělání nemoci při ubytování v hotelu nebo při návštěvě kulturních a sportovních akcí.

V pátek desetimilionové Portugalsko oznámilo zhruba 31.000 nových případů nákazy, nejvíce od začátku epidemie. Nemocnicím zatím ale zahlcení nehrozí a počet úmrtí je jen zlomek ve srovnání s předchozí vlnou v loňském lednu a únoru, kdy umíralo i přes 300 nakažených denně. V posledních týdnech je to pár desítek nakažených denně.

Portugalské úřady dnes umožnily odjezd pasažérů německé výletní lodi Aida Nova se 4000 lidí na palubě. Loď mířila při silvestrovské plavbě na Madeiru. Provozovatel ale plavbu minulý týden zkrátil a loď ve středu zakotvila v Lisabonu poté, co se koronavirové nákaza prokázala u desítek členů posádky a pasažérů. Lidé, kteří v posledních 48 hodinách měli negativní test, mohli dnes ráno loď opustit. Úřady je nechaly převézt na letiště, aby se mohli vrátit do domovských států.

Výrazné zpřísnění pravidel pro vstup do země začíná od úterý platit na Kypru. Cestující ze zahraničí včetně těch naočkovaných proti covidu-19 se musí prokázat negativním testem a pak musí postoupit další PCR test při vstupu, uvedla agentura DPA. Třetí antigenní test po 72 hodinách od vstupu je povinný pro všechny, vyjma těch s posilovací dávkou.

jkh mka

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama