Po stopách slavné bitvy u Kolína na kole i pěšky

Bitva u Kolína ve středních Čechách se odehrála v červnu roku 1757 a měla velký dopad na osudy našeho národa i na evropské dějiny. Vydejte se do míst střetnutí císařských a pruských vojsk na kole anebo pěšky. Čeká vás přibližně 20 km plných historických stop i pěkných výhledů.

Reklama

Ideálním výchozím místem je Kolín. Chcete-li si ještě před cestou udělat pěkně z nadhledu představu o bitevním poli, začněte výlet na rozhledně – na kolínské Vodárně. Pak už se můžete vydat na cestu směrem na Štítary, kde vás ulice Za Školou dovede na asfaltovou polní cestu vedoucí až do Křečhoře. Žlutě značená turistická stezka vás v Křečhoři nasměruje k monumentálnímu památníku bitvy u Křečhoře, který byl na místě vztyčený již na konci 19. století a je dílem Mořice Černila a Václava Weinzettla. Z kopce od památníku se naskýtá nádherný panoramatický pohled na celé Polabí.

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Žlutá turistická trasa vás dále dovede přes Kamhajek a Vítězov až na vrch Bedřichov. Půjdete-li pěšky, dbejte zvýšené opatrnosti při krátkém úseku trasy, vedoucímu po hlavní silnici. Od Vítězova bude turistická trasa souběžná se značenou cyklotrasou č. 0109, vedoucí až do Kolína. Kdysi se vrchu říkalo Novoveský, současné jméno získal podle pruského krále Bedřicha II., který z něj řídil své vojsko. Kruhový výhled je z něj parádní a od roku 2018 je navíc podpořen zdejší rozhlednou, známou jako Bedřichova vyhlídka. Je celoročně volně přístupná.

Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Souběžná cyklistická i turistická trasa vás následně zavedou do Nové Vsi I a dále po udržované polní cestě až k Labi, kde se žlutá turistická trasa změní v zelenou. Do Kolína budete přijíždět či přicházet podél jediné české řeky, jejíž jméno není ženského rodu, a budete si přitom užívat krásný výhled na panorama města s dominantním kostelem sv. Bartoloměje. Putování po stopách slavné bitvy lze zakončit v Regionálním muzeu v Kolíně, kde se jedna celá expozice věnuje právě bitvě u Kolína.

Kolínské bitevní pole bývá často místem vzpomínkových slavností a dějištěm historických rekonstrukcí bitvy. Další tipy, co v okolí navštívit, najdete na www.strednicechy.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama