Po stopách pražského vodárenství

Většina lidí v ČR je zvyklá, že jim doma teče z kohoutku kvalitní pitná voda kdykoli potřebují. Ale opravdu je to taková samozřejmost? A odkud se vlastně pitná voda bere? Každé město má zásobování vodou vyřešeno jinak, z různých vodních zdrojů, my se v článku zaměříme na hlavní město Prahu.

Jak je zásobena Praha?

Reklama

Velká města jsou obvykle zásobena z několika vodních zdrojů a v Praze tomu není jinak. Hlavní město má 3 vodárny – Želivku, Káraný a Podolskou vodárnu. Nejvíce pitné vody dodává vodárna Želivka (přibližně 63 % celkové spotřeby). Byla vybudována v 70. letech 20. století na Vysočině a odebírá vodu z přehradní nádrže Švihov, kterou napájí řeka Želivka. Pitná voda se vyrobí v místní úpravně a do Prahy přiteče 52 km dlouhým tunelem. Dalších 25 % pitné vody vyrábí vodárna v Káraném, malé obci vzdálené cca 20 km od centra Prahy. Vodárna zde funguje od roku 1914. Vodu odebírá ze soustavy studní podél řeky Jizery. Nejmenší podíl pitné vody (asi 12 %) dodává vodárna v pražském Podolí. Majestátní budova navržená architektem Antonínem Engelem odebírá vodu z řeky Vltavy.

Vyrobená pitná voda se skladuje ve vodojemech, ze kterých se vodovodní sítí rozvádí do domácností. V Praze je to více než 4 tisíce kilometrů vodovodního potrubí, pro představu je to asi jako cesta do španělského Madridu a zpět. Většina domácností je zásobována vodou z úpravny vody Želivka, malá část (oblast Horních Počernic) má čistou „káranku“ a do dalších domácností je v různém poměru distribuována směs vod ze Želivky, Káraného a Podolí. 

Kam voda odtéká?

Použitá voda z domácností proteče umyvadlem, toaletou, myčkou nebo pračkou do odpadu a kanalizačním systémem se dostane až do čistírny odpadních vod. V Praze je na Trojském ostrově Ústřední čistírna odpadních vod, kde se čistí převážná většina odpadní vody z Prahy. V okrajových částech Prahy jsou pak tzv. pobočné čistírny. V nich se odpadní vody zbavují pevných částic, organických a anorganických látek, včetně bakterií a virů a vyčištěná voda se vypouští do Vltavy nebo menších vodních toků na okrajích města.

Klub vodních strážců

Pokud Vás téma vody zaujalo a rádi byste se o něm dozvěděli více, podívejte se na web vodnistrazci.cz a přihlaste své děti do Klubu vodních strážců. Klub je určen pro děti ve věku 6-15 let a zabývá se tématy jako je voda, životní prostředí, technika apod. Členové klubu dostávají 2x ročně do schránky klubový časopis a mohou se účastnit klubových akcí. Členství je zdarma.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama