Po letech zpřístupněná bývalá ozdravovna v Jetřichovicích přitáhla zájem

Jetřichovice (Děčínsko) 26. března (ČTK) – Bývalá ozdravovna v Jetřichovicích na Děčínsku se dnes po letech otevřela veřejnosti. Zájem o návštěvu i nyní honosné, avšak zubem času poznamenané stavby byl obrovský. Někteří výletníci šli kolem náhodou, jiní se do Národního parku České Švýcarsko vypravili právě kvůli ojedinělé možnosti nahlédnout do stavby zřízené v roce 1927 Tomášem Garriguem Masarykem. Investor, který objekt koupil v roce 2020 od soukromé firmy, dnes představil záměr, jenž počítá se zřízením hotelu se zhruba 180 pokoji, restaurací, wellness, parkovištěm i bydlením pro zaměstnance. Právě parkování i doprava budily mezi místními vášně.

Reklama

Ozdravovnu se 115 lůžky prodal Ústecký kraj za hejtmana Jiřího Šulce (tehdy ODS) v roce 2005, důvodem bylo to, že dětí jezdilo do Jetřichovic málo. Někdejší vlastník ji už před lety nabízel k prodeji přes realitní kancelář a obec chtěla, aby ji převzal kraj. Vidinou Jetřichovic bylo zřízení domova pro seniory. Kraj tehdy s odkupem nesouhlasil.

V současné době vlastní areál i s přilehlými pozemky Jaroslav Suchánek, jenž podniká v cestovním ruchu na Děčínsku. Ozdravovna by podle něj měla sloužit částečně jako ubytování, nacházet by se v ní mohla také třeba herna pro děti a zázemí pro personál. Přízemní restaurace by pak měla být před historickým objektem a další ubytovací kapacity v budově vedle. Relaxační zóna by se měla nacházet za ozdravovnou a parkoviště, farma a domy pro personál na pozemcích naproti.

„To hlavní, co bych si přál, je to nezkazit. Pokusit se budovu po sto letech oživit, doplnit, vrátit tam život, tak aby budova mohla dál sto let fungovat. Veškeré úpravy a přístavby, aby byly pouze jako doplněk k budově a byly maximálně zachovány historické prvky,“ uvedl Suchánek. Podle něj stavební práce nezačnou dřív než v roce 2024. Investice bude nejméně 750 milionů korun. Na stavbě se bude podílet architekt Patrik Hoffman, který se zasloužil se svým týmem například o Poštovnu na Sněžce. „My, abychom nemuseli ničit vnitřky a mohly zůstat takto velkoryse, a obráceně zase nemuseli rvát 50 lidí na pokoj, tak to jsou důvody rozvoje budovy včetně toho, že k tomu potřebujete zázemí,“ dodal Suchánek.

Veřejnost měla největší problém s parkovištěm, které má pojmout asi 190 aut a má sloužit pouze pro hosty hotelu. Nedaleko se nachází parkoviště obce, které chce úřad podle místostarosty Milana Dařiny postupem času zrušit právě kvůli velkému zatížení příjezdové komunikace. Suchánek i Hoffman navrhli, že by se mohlo vybudovat stání mimo obec a lidé by si tak své výlety museli prodloužit. Podle nich by se dala situace řešit také zákazem vjezdu a povolenkami pro místní a hosty hotelu.

trs rot

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama