Plánujete zimní výlety? Nezapomeňte na vitamíny na imunitu

Zima je období, kdy jsme více náchylní k nemocem a nachlazení. Je důležité dbát na svoji imunitu a podporovat ji správnou výživou. Pokud plánujete zimní výlety, nezapomeňte na to, že tělo potřebuje v tomto období více vitamínů, aby mohlo účinně bojovat proti chorobám.

Reklama

Vitamíny na imunitu

Mezi nejdůležitější vitamíny na imunitu patří vitamín C a vitamín D. Vitamín C podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou zodpovědné za boj s infekcemi, a navíc přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Můžete ho získat z ovoce a zeleniny, jako jsou citrusy, papriky, brokolice nebo rajčata. V zimě však často jídelníček neobsahuje tolik těchto potravin a hrozí tak nedostatek vitamínů. Proto lze využít dostupné suplementy, které zajistí dostatek potřebných živin.

Vitamín D přispívá k normální funkci imunitního systému. Naše tělo si ho v podstatě získává ze slunce, případně samozřejmě z potravin jako jsou tučné ryby, vejce nebo mléčné výrobky. V zimě, kdy není tolik sluníčka, může být obtížné získat dostatek tohoto vitamínu přirozenou cestou. Proto je dobré v tomto období užívat doplňky stravy.

Další vitamíny a minerály

Kromě vitamínů C a D jsou pro imunitu důležité také vitamín A, vitamín E a selen. Vitamín A pomáhá udržovat zdravou pokožku a sliznice, což je důležité pro ochranu před infekcemi. Vitamín E je antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením, čímž může podpořit imunitní systém. Selen je minerál, který také podporuje imunitu a pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály.

Kvalitní doplňky stravy

Na trhu je dostupné široké spektrum různých doplňků stravy. Pořídit si můžete konkrétní produkt s obsahem jednoho vitamínu. Ovšem účinnější je užívání komplexních doplňků. Ty obsahují hned několik složek, kombinují tak ty nejdůležitější vitamíny a mnohdy i další aktivní látky. Díky tomu můžete v jediné tabletě přijmout denní dávku potřebných vitamínů a minerálů. Vaše imunita tak bude připravena i na zimní období, aby vaše plány nezhatila nemoc.

Zdroj obrázku: Gumbariya / Shutterstock.com

Bylinky a přírodní látky

Suplementy často obsahují výtažky z různých bylin. Právě bylinky totiž mají také silné účinky, díky kterým můžete podpořit svůj imunitní systém. Nabízí se mnoho různých rostlin, ovšem doporučit jich lze hned několik zaměřených přímo na podporu imunity a zvýšení odolnosti organismu vůči onemocnění.

  • Česnek – obsahuje látku zvanou allicin, která má antimikrobiální a protizánětlivé účinky a je využívána pro podporu imunity.
  • Zázvor – obsahuje látky, které mohou mít protizánětlivé účinky a mohou pomoci při léčbě respiračních onemocnění.
  • Echinacea – obsahuje látky, které podporují imunitní systém a pomáhají při léčbě respiračních onemocnění a infekcí.
  • Šalvěj – některé látky obsažené v šalvěji podporují přirozenou obranyschopnost a normální funkce dýchacího systému.
  • Propolis – sice nepatří mezi byliny, ale je také významný. Jde o přírodní látku, kterou včely produkují k ochraně úlu. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
  • Tymián –je nápomocný při léčbě respiračních onemocnění, jelikož látky v něm obsažené podporuje imunitu a dýchací systém.
  • Lipový květ – přispívá k přirozené obranyschopnosti.

Pozitivní účinky na imunitní systém a respirační trakt má i řada dalších bylinek, například máta, levandule či heřmánek. Bylinky se skvěle hodí pro přípravu čajů, ovšem suplementy nabízejí koncentrované aktivní látky.

Zdravá imunita je klíčem k udržení dobrého zdraví, jde tak o důležitou přípravu na výlety v zimě. Abyste předešli nedostatku těchto vitamínů, je dobré zařadit do jídelníčku doplňky stravy (po konzultaci s ošetřujícím lékařem). Ty nabízí jednoduchý způsob, jak zajistit dostatek vitamínů, které jsou klíčové pro náš imunitní systém.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama