Pardubické pivo slaví 150 let

Pardubice jsou proslulé jednou sladkou lahůdkou – perníkem. Jeho historie je jistě dlouhá a bohatá, není však jedinou pochutinou, která se v krajském městě dlouhá léta vyrábí. Od roku 1871 jsou Pardubice domovem Pardubického pivovaru.

Historie zlatavého moku v Pardubicích je ale pravděpodobně mnohem delší. Obecně se má za to, že pivovarnictví tu začalo vzkvétat už po roce 1491 s příchodem nejslavnější osobnosti Pardubicka – Viléma z Pernštejna. V jeho době fungovalo ve městě pivovarů hned několik, dokonce čtyři! Milníkem v moderní historii pivovaru je však až rok 1871, kdy vzniká pivovarnická výroba v dnešním slova smyslu. Od té doby se zde i přes dějinné karamboly vyrábí nepřetržitě. Pardubický pivovar má hned několik typických piv. Ta nejznámější se vyznačují tím, že nesou jména spjatá s historií Pardubic. V nabídce tak najdete Pernštejna, podle nejslavnějšího rodu Pardubicka, Viléma, zakladatele Pardubic tak jak je známe, anebo Taxis, odkazující na slavnou Velkou pardubickou.

Pardubický pivovar. Foto: ©Pardubice
Reklama

V posledních letech prošel areál spolu s celou výrobou pivovaru výraznou rekonstrukcí. Součástí areálu je oblíbená stylová restaurace i podniková prodejna, kde pořídíte dárková balení pardubických piv. Pivovar také pořádá komentované prohlídky výroby – sám sládek vám ukáže celý proces výroby piva, provede areálem, a nakonec i ochutnáte zač je v Pardubicích pivo.

Pardubický pivovar. Foto: ©Pardubice
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama