Palestinský Betlém připravuje Vánoce a doufá, že letos turistů přijede víc

Betlém 22. listopadu (ČTK) – Palestinský Betlém se připravuje na oslavu Vánoc. Starosta Anton Salmán řekl, že na rozsvícení vánočního stromu 4. prosince by mohlo přijít až 15.000 lidí. Budou muset mít roušky a budou to většinou Palestinci, napsala agentura Reuters.

Reklama

Loni radnice kvůli epidemii covidu-19 uzavřela tržiště a omezila přítomnost diváků při rozsvícení stromu. Letos je epidemická situace lepší, Izrael otevřel zahraničním návštěvníkům hranice, takže cizinci by se mohli dostat i do Betléma, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus.

Mnoho tamních hoteliérů a prodavačů suvenýrů podle Reuters bojuje o holé přežití, část majitelů je připravená hotely prodat.

Ministryně cestovního ruchu Rúlá Maajahová doufá, že s blížícími se svátky se situace zlepší. „Samozřejmě, že je jich (turistů) málo, ale myslím, že pro začátek je to dobré. Doufáme, že z několika set bude brzo několik tisíc,“ řekla. Těch několik set návštěvníků, což jsou nyní cizinci a Palestinci ze Západního břehu Jordánu, však nemůže nahradit 3,5 milionu turistů, kteří do Betléma zavítali před pandemií v roce 2019.

O co horší je to pro obchodníky, o to lepší to je pro vzácné skupinky turistů. Dánka Trina Dybkjaerová se vydala do Betléma už nyní v listopadu. „Přijela jsem na místo, kde se Ježíš narodil. Cítíte tady tu historii a to, jaké to bylo v jeho době. Nejsou tady přívaly turistů,“ řekla návštěvnice stojící na náměstí Jesliček před bazilikou Narození Páně.

Hotel Alexander má rezervace z Británie, Kolumbie a USA. „Nemůžeme si stěžovat, jenomže nevíme, co bude příští týden nebo příští měsíc. Přijde další covidová vlna a všechno se znovu zavře?“ sdělil šéf hotelu Joey Canavati.

Aláddín Subuh má obchod na náměstí Jesliček a navzdory dobrému místu i on bojuje o přežití. Otevírá dveře, jen aby vyvětral. „Jsou skoro Vánoce a tady nikdo, představte si to. Dva roky bez zákazníků, to je jako pozvolné umírání,“ citovala ho agentura AP.

Podle izraelského ministerstva cestovního ruchu přijelo v první půlce listopadu do země 30.000 turistů, přičemž v roce 2019 jich bylo 421.000.

Palestinská samospráva poskytuje podnikatelům za uniklý zisk jen omezenou pomoc v podobě daňových výjimek a přeškolování pro hoteliéry, agenty cestovního ruchu nebo průvodce. Ministerstvo cestovního ruchu se snaží oslovovat Palestince žijící v Izraeli a láká je k návštěvě Betléma a Západního břehu Jordánu. Madžíd Ishák z ministerstva odhaduje, že do Betléma o letošních svátcích dorazí deset až 20 procent z počtu návštěvníků před pandemií.

Betlémský hoteliér Fádí Katán ale tak optimistický není. „Nemyslím si, že se cestovní ruch brzo znovu rozproudí,“ řekl muž, který loni v březnu musel zavřít svůj hotel a propustit personál. Podle něj není finančně ani prakticky reálné otevřít nyní před Vánocemi, když je Evropa zasažena další vlnou epidemie. Soudí, že se Betlém bude ze ztrát vzpamatovávat velmi dlouho – hoteliéry počínaje a zemědělci a uklízeči konče. „Abychom mohli bezpečně znovu začít, musíme mít jistotu dlouhodobého podnikání,“ řekl Katán.

sva mka

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama