Otevření hvězdárny po celkové rekonstrukci v roce 2014

Táborská hvězdárna je třetí nejstarší hvězdárna v České republice, byla postavena v roce 1938 na střeše tehdejšího Lidového domu v centru města, v dnešní Jiráskově ulici. Její přednášková místnost se nachází v pátém patře budovy, o patro výše je observatoř a přístup na vyhlídkovou plošinu, která je vybudovaná na střeše budovy.  

Reklama

Vzhledem k jejímu havarijnímu technickému stavu /velmi špatný stav kupole, elektrického vedení, zatékání do zdí/ a také ke stavu ostatního vybavení hvězdárny, které bylo zastaralé, nemoderní a neodpovídající současným standardům, přistoupilo město Tábor k celkové rekonstrukci. Po ukončení projektu obnovy hvězdárny se setkáme s vnitřními stavebními úpravami, byla rozšířena vstupní hala, upraveno schodiště vedoucí k observatoři a vyhlídkové plošině, zvýšena dřevěná podlaha v kupoli a předěláno schodiště vedoucí na této plošinu tak, aby bylo bezpečné a pohodlné. Rekonstrukci provedla táborská firma Plastpo s.r.o, projekt na rekonstrukci hvězdárny připravila projekční kancelář Graphic PRO s.r.o – Ing. Ivana Volková také z Tábora. Jako třešnička na dortu bylo vymalování na stěny ve vstupní hale motivem Tábora a hvězdné oblohy, kterou zajistit výtvarník Richard Fišer.
Celková cena stavebních úprav v rámci rekonstrukce se vyšplhala na 1,3 mil. Kč.
Vybavení kanceláří nábytkem a výpočetní technikou dosáhlo výše 200 tis. Kč.

Odbor kultury cestovního ruchu, který se v rámci své činnosti zajišťuje chod hvězdárny, připravil také nový propagační materiál, který nabídne návštěvníkům základní informace o táborské hvězdárně, která bude plnit v současné době  zejména popularizačně naučnou funkci. K dispozici má velmi kvalitní přístrojové vybavení, hlavní dalekohled je od firmy Carl Zeiss Jena typu Maksutov-Cassegrain, průměr 150 mm, ohnisková vzdálenost 2 250 mm, dále hvězdárna disponuje binokulárním dalekohledem Somet Binar s průměrem 100 mm s 25x násobným zvětšením. Pro pozorování na hvězdárně i mimo hvězdárnu je k dispozici malý převozitelný dalekohled Celestron Schmidt-Cassegrain o průměru 127 mm.

Z táborské hvězdárny je možno v závislosti na ročním období pozorovat planety Sluneční soustavy /Jupiter a jeho 4 měsíce, při dobrém zraku a počasí i velkou rudou skvrnou, Saturn s prstencem a měsícem Titanem, Mars a při troše štěstí i s jeho polární ledovou čepičku, Venuši, Merkur, Měsíc, některé jasnější úkazy dalekého vesmíru mezi které patří hvězdokupy, mlhoviny,  komety.  Přes den je možno pozorovat i Slunce (skvrny, erupce) s použitím slunečního filtru.

Pro zájemce o astroamatérská pozorování lze možno domluvit přístup a uskutečnit navíc: měření časů zákrytu planetek, fotometrii proměnných hvězd, astrofotografii instalovaným hlavním dalekohledem ve spojení s digitální zrcadlovkou.

Hvězdárna pořádá přednášky pro veřejnost. Mezi zajímavá témata přednášek patří družicové navigační systémy, základy orientace na obloze a Zemi, čtení z orloje, užití astrolábu, lov meteorů a meteoritů radioastronomickými metodami a další témata, která se odvíjejí i od aktuálních astronomických jevů pozorovatelných na obloze.

Otevírací hodiny
* Pravidelné večerní pozorování: každý čtvrtek za jasné oblohy, startovací čas dle tabulky /nutno začít po setmění/

leden 18:00 SEČ
únor 18:30 SEČ
březen 19:20 SEČ / 20:50 SELČ
duben 21:30 SELČ
květen -srpen 22:00 SELČ
září 20:30
říjen 19:30 SELČ / 18:00 SEČ
listopad, prosinec 18:00 SEČ

* březen a říjen – doba pozorování se mění v závislosti na změně času zimní –letní a letní-zimní

O zajímavých úkazech s možností pozorování bude hvězdárna informovat na webových stránkách www.hvezdarnatabor.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama