REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

Olšina se stala návštěvnickým epicentrem dříve „zapovězené“ Šumavy

23. 10. 2022

Ještě před čtvrt stoletím byl 600 let starý rybník v kopcích pod horou Špičák nedaleko Horní Plané většině lidem nedostupný, protože byl součástí vojenského újezdu Boletice. Dnes tudy vede po povalových chodnících naučná stezka, která se stala jedním z návštěvnických hitů Šumavy.  Na podzimní výlovy 140 hektarového vodního díla, které patří k nejvýše položeným chovným rybníkům v Česku, sem jezdí tisíce návštěvníků. A bývalé vojenské rekreační středisko na břehu se změnilo na moderní resort vybavený sportovišti, moderním areálem Adventure Golfu, který nabízí celou škálu ubytovacích standardů.

Resort Olšina ve správě Vojenských lesů a statků na břehu rybníku Olšina si oblíbili především ti, kteří chtějí mít všechna lákadla Lipenska na dosah ruky, od národního parku se Schwarzenberským kanálem, přes letoviska na Lipenské přehradě až po historii památkové rezervace UNESCO v Českém Krumlově, přesto ale dávají přednost ubytování v klidu uprostřed panenské přírody.

Resort Olšina – nabídka pro každého

Resort Olšina jim nabízí na výběr z široké palety standardů. Od hotelových dvou a třílůžkových pokojů, přes rodinné chatky ve třech standardech, až po dva vilové objekty pro větší skupiny. Pro ty, kteří při svých cestách do přírody ubytovací standard příliš neřeší, je zde nově zrekonstruovaná turistická ubytovna Šumava, kterou často využívají také mateřinky a základky pro organizaci škol v přírodě. V separátní části areálu v letních měsících funguje také letní tábor s podsadovými stany, vlastním sociálním zázemím a kapacitou pro šedesátku účastníků. Celková kapacita Resortu nyní je 310 lůžek, kde si vybere každý dle svých nároků na ubytování. Areál je ideální jak pro jednotlivce, tak pro skupinové rezervace, jako jsou školy a firmy.

REKLAMA

Jak rekreanti, tak i návštěvníci této části Šumavy pak ocení gastronomii Restaurace Olšina, Na jídelníčku, který sestavuje místní šéfkuchař, najdou speciality tradiční české kuchyně. Dominují mezi nimi jídla připravovaná z lokálních surovin. Ty čerpá vlastník Resortu, kterým je místní hospodář v krajině, státní podnik Vojenské lesy a statky, z velké části z vlastních zdrojů – od ryb, včetně pstruhů z nedalekých sádek ve Chvalšinách, přes zvěřinu z boletických lesů, až po hovězí ze svých ekologických farem.

Restaurace Olšina má 170 míst včetně posezení na terase s výhledem na scenérii rybníku zasazeného v šumavských kopcích, myslivecký salonek pro 18 osob a v létě nový altán s velkým grilem pro 70 osob. Zázemí často využívají zájemci pro firemní akce, svatby či rodinné oslavy.

Umístění Olšiny do panenské přírody mimo hlavní proud šumavského turistického ruchu však neznamená, že se budete v areálu nudit. K dispozici je zde dětské hřiště, sportoviště s umělým povrchem i hřiště na beach volejbal, ale také půjčovna kol, loděk pro vyjížďky po Olšině a dalšího sportovního vybavení.

Horkou novinkou je pak 18jamkové hřiště Adventure Golfu, který je jakousi fúzí klasického golfu s minigolfem.

Výlov rybníku – největší rybářská událost podzimní Šumavy

Jednou za dva roky, přesně na státní svátek 28. října, obsadí hráz rybníku Olšina davy návštěvníků, především milovníků rybích pochoutek. Výlov 140hektarového vodního díla, kterým oslavují Vojenské lesy a statky výročí vzniku republiky, je široké veřejnosti otevřen teprve od roku 2016, přesto se již svým prvním ročníkem stal bezkonkurenčně největší rybářskou událostí na celé Šumavě. Sledovat práci „fišparty“ státního podniku v kulisách podzimní přírody sem přišlo přes sedm tisíc lidí. Velká část z nich si zakoupí přímo na hrázi čerstvé ryby, které slaví u gurmánů mimořádný úspěch pro svou skvělou kvalitu. Rybník Olšina je totiž napájen přítoky, které na své cestě nepotkaly žádnou civilizaci ani chemizací poznamenané zemědělské pozemky. Vodní dílo, které patří k nejvýše položeným chovným rybníkům v republice, má písčito-kamenné podloží, proto ryby nezískávají nepříjemnou bahenní příchuť. Rybáři VLS zde hospodaří přírodě blízkým způsobem bez intenzivních chovných metod úpravy chemizmu vody a ryby na váze přibývají pomaleji. Proto se také Olšina loví pouze jednou za dva roky. 

Vedle čerstvých ryb, kterých se tu prodá na hrázi několik metráků, jdou na dračku také rybí speciality – jak na hrázi, tak i v restauraci v rámci speciálního menu olšinského šéfkuchaře. Pro děti je zde každoročně připraven bohatý zábavný program včetně lesní pedagogiky a speciální kádě s exempláři ryb z Olšiny. Své brány mimo sezónu speciálně otevírá také expozice v historické budově Rybářské bašty na hrázi, včetně výstavy tematicky věnované historii rybářství. Letošní výlov je plánován na pátek 28. října a následnou sobotu. A protože jde o prodloužený víkend, čekají rybáři mimořádný nápor veřejnosti.

Po souši, mokřady i po vodě – stezka neznámou Šumavou

To hlavní lákadlo, za kterým na Olšinu míří stále více milovníků šumavské přírody, však nově startuje v bezprostřední blízkosti resortu. Je jím unikátní naučná stezka Olšina po březích rybníku. Vojenské lesy a statky ČR zde stezku s návštěvnickým centrem, do které investovali s podporou evropských dotací přes 30 milionů korun, otevřeli v roce 2020 a její trasa návštěvníky zavede do unikátní přírody, jíž se po desetiletí vyhnul okolní civilizační ruch. 

7322 metrů dlouhá trasa vedoucí po souši, ale především po povalových chodnících mokřady i nad vodní hladinou představuje návštěvníkům unikátní přírodní oblast kolem 600 let starého rybníka, která se teprve v roce 2016 otevřela veřejnosti po optimalizací vojenského újezdu Boletice. Vzhledem k tomu, že lokalitou doposud zatím nevedla žádná turistická trasa, otevírá stezka veřejnosti šumavskou přírodu, již po desetiletí znali jen lesníci VLS a přírodovědci.

Interaktivní expozice v návštěvnickém středisku pak představuje veřejnosti celý region, včetně vzácné přírody, jež je ukryta uvnitř nedalekého vojenského újezdu.

Na toho, kdo se na Olšinu vydá, čeká unikátní trasa plná naučných informačních prvků – od informačních tabulí až po otisky stop zvířat v železných pražcích na stezce. Tvůrci k naučné stezce přistoupili netradičně a hledali nová řešení, která zapadnou do místní přírody, ale zároveň budou lákadlem pro návštěvníky. Dřevěná stezka je doplněna o místa k zastavení a o vyhlídky, kterým jsme vdechli netradičnost. Na stezce tak turisté najdou plovoucí molo, most inspirovaný bobří hrází, loďku, která je přepraví na molo doprostřed rybníka, vyhlídku tvořenou pouze žebříkem v rákosí, budku pro ptáky lidské velikosti, ptačí hnízdo a spoustu dalších zajímavostí.

Dominance ptačích motivů na stezce není náhodná – její trasa vede okrajovými částmi největší tuzemské ptačí rezervace, kterou je evropsky významná lokalita Ptačí oblast Boletice, chráněná v rámci soustavy Natura 2000. Na rozloze 23 tisíc hektarů zde žije 136 druhů ptáků, mezi nimi 53 zvláště chráněných a 66 druhů z Červeného seznamu ptáků České republiky.

Myslivna Uhlíkov – pobyt na Šumavě v kulisách schwarzenberské historie

Pro ty, kteří pro svůj šumavský pobyt hledají něco výjimečného, či chtějí svou dovolenou trávit separátně od lidí, nabízí Resort pobyty v objektu, který je jednou z perel šumavské historie. Jde o Myslivnu Uhlíkov na okraji Boletického výcvikového prostoru v údolí Vltavy mezi Horní Planou a Volary, jejíž výjimečnou reprezentativní stavbu obdivuje řada projíždějících. 

O její stavbě rozhodl kníže Jan Schwarzenberg v roce 1908 s tím, že objekt bude sloužit vedle správy okolních revírů především jako místo pro myslivecké pobyty tohoto šlechtického rodu a jeho loveckých hostí. Myslivnu získal po druhé světové válce Benešovými vyvlastňovacími zákony Lex Schwarzenberg do majetku stát, který ji v 60. letech svěřil Vojenským lesům. V roce 2004 prošla historická budova citlivou rekonstrukcí a aktuálně jsou její ubytovací kapacity 34 míst v 8 apartmánech nabízeny veřejnosti. Pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením, vlastní kuchyňkou a televizorem, objekt má saunu, velký konferenční sál i menší salón, a také zahradu s rybníčkem a venkovním posezením. Je proto hojně využíván pro firemní akce, soukromé oslavy, svatby i teambuidingové akce.

Text: Sabina Černá
Foto: ©Vojenské lesy a statky ČR

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA