Olomouc region Card a světová NEJ – Klenoty Moravské brány

Nejhlubší zatopená propast světa, nejrozsáhlejší hradiště Evropy nebo památka Unesco

Reklama

Dnes naše putování začneme v Hranickém krasu, v lázeňském městečku Teplice nad Bečvou, v blízkosti města Hranic. Důsledkem dávné tektonické činnosti došlo zde k vytvoření hlubokých zlomů za vzniku kyselek, které postupně utvářely a formovaly zdejší unikátní krasové jevy. Nejvýznamnějšími výsledky této činnosti jsou bezesporu Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast. S ORC můžete navštívit jak Centrum Hranické propasti, nejhlubší zatopené propasti světa, tak také jedinečné Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Zbrašovské aragonitové jeskyně, Foto: © m-ARK

Krásná je také procházka od propasti až do Hranic, po okraji skal a kopců spadajících do údolí řeky Bečvy. Město Hranice má pro vás připraveno řadu tematických procházek s průvodcem, např. židovskou nebo vojenskou historií města. Zastavte se v Informačním centru na zámku v Hranicích, jsou zde moc milí a rádi vám poradí. Deset kilometrů od Hranic, po proudu řeky Bečvy, se na skále nad řekou rozkládá jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů Evropy – hrad Helfštýn. Určitě jej musíte, a s Olomouc region Card opět zdarma, navštívit. Z hradu je krásný výhled mimo jiné také na město Lipník nad Bečvou s jeho krásným centrem, které je městskou památkovou rezervací s více než 100 památkově chráněnými objekty. Řeka Bečva a kolem ní se jako nit vinoucí Cyklostezka Bečva, nás vedou dále do královského města Přerova.

Přerov, Foto: © m-ARK

Město se zámkem a městskou památkovou zónou, je dnes ponejvíce spojováno s pravěkým osídlením a nálezy z této doby. Pravěkou historii vám názornou formou přibližuje Památník lovců mamutů a tu novější zase Muzeum J. A. Komenského sídlící na již zmiňovaném zámku. Z Přerova se můžete vydat hned několika směry. My dnes naše putování po klenotech Moravské brány nasměřujeme na východ přes jedno z nejvýznamnějších center židovské kultury na Moravě Město Holešov, které se mimo jiné pyšní Šachovou synagogou nebo krásně opraveným raně barokním zámkem s rozsáhlým parkem. Pamětihodnosti, ceněné celosvětově a zapsané na seznamu Unesco, si pak můžete prohlédnout v nedaleké Kroměříži.

Kroměříž, Foto: © m-ARK

Arcibiskupský zámek s Podzámeckou a Květnou zahradou patří opravdu k perlám, jež by měl na svůj turistický náhrdelník navléknout každý návštěvník Moravy. Množství jedinečností a památek nabízí také centrum města se svými křivolakými uličkami a tajemnými průchody.

Holešov, Foto: m-ARK

A nerozlučně po vašem boku bude vždy stát turistická karta Olomouc region Card. Povede vás a bude také hlídat vaši peněženku. Díky podrobnému průvodci, který je ZDARMA k dispozici v tištěné i online verzi, vám přehledně ukáže co, kdy, kde a proč navštívit, nabídne řadu dalších možných scénářů výletů podle vašeho vkusu nebo zaměření a také možnosti dopravy ZDARMA nebo se slevou po celém Olomouckém kraji.

Hranice na Moravě, Foto: m-ARK

Zážitků, které si zde můžete ZDARMA s turistickou kartou Olomouc region Card vychutnat je velká řada. Připomeňme si jen ty největší z dnešního putování za Klenoty Moravské brány:

  • Centrum Hranické propasti
  • Prohlídky města Hranice a výstup na radniční věž
  • Hrad Helfštýn
  • Město Lipník nad Bečvou a prohlídky s průvodcem
  • Zámek Přerov – Muzeum J. A. Komenského
  • Zámek a park v Holešově
  • Šachova synagoga v Holešově
  • Arcibiskupský zámek Kroměříž nebo
  • Muzeum Kroměřížska.

Olomouc region Card vám šetří nervy, peníze i čas. Naplánujte si kdy, ostatní je již na nás.

www.olomoucregioncard.cz

Olomouc region Card váš průvodce, kamarád i spořící poradce pro výlety po Olomouci, na Střední Moravě nebo v Jeseníkách.

Hranická propast, Foto: m-ARK
Zámek Lipnik, Foto: © m-ARK
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama