Od Bobří řeky do Stínadel

Šípáci hlupáci che chéV Muzeu hlavního města Prahy je pro příznivce skautského hnutí k vidění zajímavá výstava, uspořádaná u příležitosti stého výročí narození Jaroslava Foglara – Jestřába a prvního kreslíře komiksu Rychlé šípy Jana Fischera.

„Věříme, že na své si přijdou jak nejmenší současní foglarovci, tak i pamětníci předválečné i poválečné foglarovské éry a též ti, kteří si vzpomínají na druhou polovinu šedesátých let, kdy jméno tohoto literáta nebylo nějakou dobu na indexu,“ říká místopředseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara a vedoucí pražské pobočky Milan Lebeda. „V dnešní době virtuálních zážitků, kdy se autentické poznávání skutečnost zvolna vytrácí, se může tato výstava stát inspirací pro dorůstající generace, v nichž dosud přetrvává touha po nepřikrášlené romantice,“ dodává.
Ve vitrínách návštěvníci shlédnou kolekci odznaků, ježky v kleci, karetní hry, pexesa, gramodesky, videokazety a třeba také scénář kresleného příběhu Rychlých šípů, který již nestačil být nakreslen a vydán po jeho zákazu v r. 1970. Lahůdkou pro zájemce o činnost Foglarova oddílu pražská Dvojka – Hoši od Bobří řeky – který vedl od poloviny dvacátých let až do druhé poloviny let osmdesátých – jsou dávné oddílové kroniky – z let 1927–1930, táborová kronika z roku 1942 z legendárního Tábora Alvareze ve Sluneční zátoce na Sázavě či neméně populárního Tábora Černého delfína z roku 1952 od Zelené říčky pod slovenským Kriváněm.

Vystavena je taktéž slavná celotáborová hra Výprava na Yucatan. A pochopitelně nebudou chybět originály kreseb Rychlých šípů Jana Fischera a Marko Čermáka a pro porovnání Foglarův scénář. Při vstupu do výstavního sálu návštěvníky jistě upoutá podsadový stan s jehlanovým plátnem, takový, jaký chlapci z Foglarova oddílu pražská Dvojka ve třicátých letech minulého století stavěli ve Sluneční zátoce. A nebude chybět ani další symbol romantiky, skautingu a dobrodružství – totem s neodmyslitelným bobrem na vrcholu, jak jej znají čtenáři „foglarovek“ z ilustrací kultovní knížky Hoši od Bobří řeky.
Soukromý život J. Foglara přibližují věci osobní potřeby a archivní fotografie, mezi nimiž jsou i ty, které se týkají ne příliš známého přijetí spisovatele prezidentem V. Havlem v devadesátých letech. Výstava potrvá do 2. září

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama