Obyvatelé Velikonočního ostrova hlasovali pro neotevření území turistům

Santiago de Chile 25. října (ČTK) – Obyvatelé Velikonočního ostrova v neděli v referendu hlasovali pro to, aby se toto chilské území v Tichém oceánu ještě neotevíralo turistům. Důvodem je obava z šíření covidu-19 na ostrově, který leží asi 3700 kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky a který je pro turisty uzavřen už skoro dva roky. Informovala o tom agentura AFP, podle níž ale výsledek plebiscitu není pro úřady závazný.

Reklama

Velikonoční ostrov, v domorodém jazyce nazývaný Rapa Nui, na němž žije podle AFP asi 10.000 lidí, se uzavřel loni v září, když chilská vláda vyhlásila nouzový stav kvůli pandemii covidu-19. Od té doby se na ostrově, který proslavily zejména tajemné obří sochy, potvrdilo osm případů nákazy, poslední z nich loni v září. Nikdo tam kvůli této nemoci nebyl hospitalizován ani nezemřel.

Na Velikonočním ostrově podle AFP není nemocnice s jednotkou intenzivní péče a let na pevninu trvá asi pět a půl hodiny. Nicméně minulý měsíc z pevniny chilské úřady poslaly na ostrov lékařskou ambulanci vybavenou pro pacienta s vážným průběhem covidu-19. Očkováno je proti této nemoci na Velikonočním ostrově asi 73 procent populace.

Referenda se účastnila pouze necelá pětina voličů, z nichž se pro neotevření ostrova vyslovilo 67 procent hlasujících. Zda se ale ostrov turistům od ledna otevře, mají rozhodnout zdravotnický úřad regionu či ministerstvo zdravotnictví. Ty se zatím k záležitosti nevyjádřily, uvedla AFP. Ekonomika ostrova je přitom závislá zejména na cestovním ruchu a rybolovu.

Část Velikonočního ostrova je národním parkem, který je od roku 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Proslavily ho sochy moai s velkou hlavou a bez nohou, které vytvořili domorodí obyvatelé ve 13. až 15. století. Původně jich bylo na ostrově zhruba 900, největší z nich měřila asi deset metrů a vážila kolem 82 tun. Dlouho bylo záhadou, jak tyto obří sochy obyvatelé ostrova přemisťovali. Jednu z možností ověřil v 80. letech minulého století přímo na ostrově po boku norského cestovatele Thora Heyerdahla český technik Pavel Pavel.

nob mka

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama