O víkendu za koňmi nejen na Velkou pardubickou

Pardubice a dostihy. Slova, která by klidně mohla být synonymy. Původ dostihových závodů sahá až do 19. století, kdy vznikly ze šlechtických parforsních honů. Vydejte se i vy po stopách dostihových koní.

Reklama

Nejznámějším dostihem, který se běhá v Česku, je bezesporu Velká pardubická steeplechase. Zároveň se jedná o sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Například když se začala hrát fotbalová liga Československa, měla “pardubická” za sebou už 50 ročníků! Jejím prvním vítězem v roce 1874 byl kůň Fantôme, kterého mnozí znají ze společenské hry Dostihy a sázky. Ostatně sázky a napětí, kdo nakonec vyhraje, provází závody od počátků. A sází se nejen o Velké pardubické.

Letošní Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se uskuteční druhou říjnovou neděli, tedy 10. října. Ale s koňmi se můžete v Pardubicích potkat už dřív. Například na Podzimních městských slavnostech. V pátek a sobotu 8. a 9. října se centrum města vrátí zpět do doby Viléma z Pernštejna a připomene si 500 let renesance ve východních Čechách. Budete si moct nakoupit v Pernštýnském tržišti, zajít na staročeské dobroty do Pernštejnské hospody… zkrátka je připravený bohatý program. A navíc v pátek mezi 15. a 16. hodinou projede městem slavnostní jízda kočárů od dostihového závodiště až do centra na Pernštýnské náměstí. Je to úžasná přehlídka různých plemen koní, starobylých i moderních kočárů a povozů, kterou si nesmíte nechat ujít! Podzimní městské slavnosti se konají na různých místech Pardubic a vstupné na program je zdarma.

Průvod kočárů – Podzimní městské slavnosti. Foto: ©Pardubicko

Samotný víkend 9. a 10. října bude patřit dostihům. V obotu se můžete těšit na Pardubickém závodišti na kombinaci dostihů rovinových a přes proutěné překážky. Vrcholem sobotního programu bude Křišťálový pohár a Zlatá spona tříletých. Startuje se ve 12:00 a vstupenky pořídíte na stránkách dostihového závodiště.

Dostihová sezóna vyvrcholí v neděli 10. října 131. ročníkem Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Na start slavného překážkového dostihu, který se běhá na vzdálenost téměř 7 kilometrů, by se měli postavit dokonce tři vítězové z minulých let: Hegnus s žokejem Lukášem Matuským bodoval loni, valach No Time To Lose zvítězil v roce 2017 v sedle s žokejem Janem Kratochvílem a Theophila dovedl úspěšně do cíle na první příčce žokej Josef Bartoš před dvěma lety. Do dostihu se kvalifikoval i vítěz z roku 2018 Tzigane du Berlais, ale přihlášku do “Velké” nakonec majitel s trenérem nepodali.

Foto: ©Pardubicko

Jste už napnutí, jak letos koně poběží? Momentálně je přihlášeno devatenáct startujících do hlavního dostihu, tedy Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, ta se běží od 15:45. Předchází jí však sedm dalších dostihů, například Cena Labe nebo Poplerův memoriál. Na závodišti tedy můžete strávit klidně celý den a fandit, kochat se krásou a energií plnokrevných koní nebo zkusit štěstí a vsadit si na vítěze… Zkrátka vyzkoušet vše, co je pro koňské dostihy typické. Vstupenky už jsou v prodeji, tak s nákupem neotálejte, aby na vás nezbylo místo jen u televizní obrazovky!

Foto: ©Pardubicko
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama