REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Nová naučná stezka provede zájemce přírodní rezervací Hněvošický háj na Opavsku

Hněvošice (Opavsko) 11. října (ČTK) – Nová naučná stezka provede zájemce přírodní rezervací Hněvošický háj na Opavsku. Značení stezky, postavení lávky přes potok a umístění sedmi informačních panelů bylo financováno z programu NET4GAS Blíž přírodě, ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody. ČTK to za organizaci dnes řekla Kateřina Burešová.

„Hněvošický háj je komplex přírodě blízkých lesních porostů dubohabřin a acidofilních doubrav a nachází se zde významné druhy rostlin a živočichů, které jsou svým výskytem vázány na karpatskou oblast, jejíž západní část má hranice nedaleko,“ uvedla Burešová.

Území bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1969. První turistická infrastruktura tam byla vytvořena v roce 2009, kdy zde bylo pro návštěvníky umístěno šest informačních tabulí. „Tyto prvky však byly v posledních letech již nevyhovující, mnohé tabule byly vybledlé a poničené, texty neaktuální. V letošním roce se tedy rozhodl Český svaz ochránců přírody Levrekův ostrov, který na Opavsku dlouhodobě působí, po dohodě se zástupci obce Hněvošice naučnou stezku obnovit,“ doplnila Burešová.

REKLAMA

Oblast je zajímavá i díky svému osídlení již od doby kamenné. Turisté zde mohou narazit například na kvetoucí hvězdnatec zubatý, pryšec mandloňovitý nebo zapalici žluťuchovitou, která kvete brzy na jaře ještě před olistěním stromů. Vyskytuje se zde také vzácná ostřice hubená, která roste roztroušeně až hojně v korytech. V jižní části rezervace byly nalezeny vzácné mechy bezvláska Atrichum haussknechtii a baňatka ohnutá. Z ptáků zde hnízdí třeba ostříž lesní, holub doupňák, slavík obecný nebo lejsek černohlavý.

„Naučná stezka tvoří okruh, který z velké části lemuje oblast chráněného území. Celá trasa je značená a měří zhruba 3,5 kilometru,“ řekla Burešová.

REKLAMA

dvc kš

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA