Nestůj, cestuj za vínem stylově!

Kam jinam se vydat za nádhernými víny, než na jižní Moravu… Poradíme vám, jak (ne)vinnou výpravu povýšit na výletnický zážitek s přívlastkem. Kromě lahodného moravského vína se totiž pokocháte starobylou i svěže moderní architekturou, přivoníte k bylinkám a svezete se lodí. Stačí si jen vybrat.

Znojemské chrámy vína

Reklama

Stojí tu přes 800 let. Sloužil církvi, vojsku, průmyslu i kultuře. Uvnitř štukové sály, románské krypty a rozsáhlá sklepení. Dnes je Loucký klášter ve Znojmě sídlem Znovínu. Prohlédněte si areál, degustujte v návštěvnickém centru, poučte se v bednářském a vinařském muzeu. Poradí vám, kam na pěší i cyklovýlety po okolí, děti se venku vyřádí v prolézačkách z vinných sudů.

Nové sídlo vinařství Lahofer kousek od Znojma na sebe strhlo pozornost světových médií ještě před otevřením. Architektonické studio Chybík+Krištof totiž přišlo s čistými liniemi, které následují tvar vinného řádku. Můžete sem přijet ochutnávat, poslouchat koncerty, těšit se z výhledu na vinice.

Lahofer, Znojmo. Foto: © Vinařství Lahofer

Za dary Modrých hor

Už jste slyšeli o Modrých horách? Mikroregion v severní části Pálavy spojuje 5 vinařských vesniček a proslul červenými víny. Pojďte nakouknout třeba do Vrbice. Řeknete si – kopec. Ale tenhle skrývá 7 pater vinných sklepů jako z pohádky. Sklepní kolonie Pod strážním kopcem je prošpikována pískovcovými sklepy. Každé ze sedmi pater má jiné jméno, ale jinak jsou objekty vzhledově sjednocené, vstupy připomínají gotický lomený oblouk.

Vrbice, Foto: © Centrála cestovního ruchu Jižní Morava

Máme pro vás recept na zimní splín! Objevte v Čejkovickém Sonnentoru načechrané kopečky léčivek. Místo s úžasnou atmosférou, kde si kromě vůně bylinek vychutnáte pohodu non plus ultra. Zážitkové exkurze a čajový salón s kavárnou promění podzim na vaše nejoblíbenější období.

Sonnentor, Čejkovice, Foto: © Sonnentor

Vzhůru na palubu

Vína ze Slovácka jsou rozmanitá stejně jako zdejší krajina. Nemusíte tápat, vydejte se do Petrova. Vítejte v památkové rezervaci lidové architektury Plže! Při procházce malebnými uličkami každý obdivuje nečekané modré zdobení 80 vinných sklepů, které je unikátní a jinde ho neuvidíte. A navíc – vinaři tu drží službu celoročně a tak se na suchu neocitnete.

Petrov – Plže, Foto: © Jan Halady

Romantiku krásného Slovácka podtrhněte plavbou na lodi! Baťův kanál je technickou památkou z 30.let a užít si ho můžete při řízení půjčeného člunu i na výletní lodi s kapitánem. Plavbu kombinujte s návštěvou pamětihodností v okolí. Ochutnávání krajových specialit je v podstatě nutnost, to asi nemusíme zdůrazňovat. Podél celé vodní cesty vede parádní cyklotrasa.

Baťův kanál, Foto: © Centrála cestovního ruchu Jižní Morava
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama