Nejen k moři, ale i na hory aneb proč používat kosmetiku s SPF filtry

Naše pokožka vyžaduje ochranu před mnoha vnějšími faktory. Jedním z nich jsou sluneční ultrafialové paprsky. Aby se zabránilo fotostárnutí pokožky, je nutné používat speciální kosmetiku s SPF filtry nejen u moře, ale i na horách a dokonce i ve městě. Proč to tak je? Dnes vám prozradíme, proč aplikovat přípravky s SPF prostě všude.

Proč sluneční paprsky škodí pokožce?

Reklama

Moderní kosmetologické výzkumy prokázaly ničivý vliv ultrafialového záření na lidskou kůži. Ultrafialové paprsky pokožku dehydratují, urychlují proces tvorby vrásek a stárnutí, narušují pigmentaci pokožky. Nadměrně slunění dokonce zvyšuje riziko rakoviny kůže. Proto kosmetologové naléhají na ochranu pokožky před sluncem zejména v létě, tedy během období zvýšené sluneční aktivity.

Slunce má na pokožku samozřejmě i pozitivní vliv. V mírných dávkách ultrafialové paprsky normalizují fungování imunitního systému, aktivují produkci vitamínu D a jsou jedním z nejlepších antidepresiv.

Jak chránit pokožku?

Specialisté doporučují používat speciální ochranné přípravky na pokožku po celý rok, zejména v létě. Mezi takové ochranné přípravky patří speciální krémy, gely či spreje s obsahem SPF (Sun Protection Factor): ochranný sluneční faktor, který ukazuje schopnost kosmetiky prodloužit dobu bezpečného vystavení slunci. Tyto kosmetické přípravky chrání lidskou kůži před spálením, vznikem pigmentových skvrn či zarudnutím.

Čím vyšší je faktor SPF, tím vyšší je ochrana před UVA a UVB zářením.

V zimě rádi lyžujeme a slunce není tolik aktivní. Ale pořád se vyplatí použít krém s SPF 30. Ochranné produkty používejte i na jaře. Sluníčko začíná být aktivnější a my milujeme kávu na otevřených zahrádkách či dlouhé procházky. Aplikujte opalovací krémy v nejnebezpečnější době od 11:00 do 16:00.

Aplikujte ochranný krém za půl hodiny před tím, než opustíte místnost. Ochrannou vrstvu obnovujte každé 2 hodiny.

Jaký opalovací krém vybrat?

Kosmetický trh dnes nabízí ochranné přípravky různých kosmetických firem. Mezi nejpopulárnější značky opalovacích krémů patří Bioderma, Weleda, La Roche Posay atd. Kromě opalovacích přípravků ve formě krému můžete vybrat opalovací mléka, gely, fluidy, oleje, spreje, pěny či tyčinky.

Opalovací přípravky vybírejte podle fototypu pokožky (celkem je jich 6) a podle typu pleti.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama