REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 29.5. a svátek má Maxim

Nechte se očarovat harrachovským Babím létem

18. 9. 2020
 
Říká se mu Indiánské nebo Babí. Ale stále ještě je to léto, i když pozdní. V krkonošském Harrachově má hodně do sebe. Letní tropy u jižních moří a tuzemských koupališť, jezer nebo přehrad tady můžete vyměnit za dny plné aktivity. Dostatek vláhy, kterou jakoby letošní rok dává zapomenout na předcházející suchá období, přetvořil Harrachov v oázu plnou zeleně a podzimních barev. Díky ní se největší rekreační středisko v západních Krkonoších stalo jedinečnými vzdušnými lázněmi.
Příjemnou léčebnou kúru vám poskytne například výlet na 1020 metrů vysokou Čertovu horu. Lanovka tam jezdí v září každý den od 9 do 17 hodin. Výhledy na majestátní horské hřebeny a půvabná údolí mají na přelomu léta a podzimu osobité kouzlo. Není tak horko jako v červenci a srpnu a obrazy, které se se před vašima očima rozprostřou na vrcholu Čertovy hory, jsou v ostrém horském vzduchu sytější.
Kdo se vydá od horní stanice lanovky na dlouhý výlet přes Ručičky, Dvoračky až do sedla Lysé hory a po hřebenu Krkonoš k pramenu Labe, dočká se odměny v podobě rozhledů do malebného českého vnitrozemí a také na nejvyšší českou horu Sněžku, 1603 metrů vysokou Sněžku.
Krkonoše jsou v září a říjnu atraktivní i proto, že začínají měnit barvu. K zelené se přidává žlutá a červená a v osvěžující náruči nejvyšších českých hor si na přelomu léta a podzimu přicházejí na své turisté, kteří sem přijíždějí za dary přírody.

„V září ale nemá krkonošské léto takovou sílu jako v první polovině měsíce. Počasí se také někdy rychle mění, a proto doporučujeme maminkám, aby před výletem lanovkou nad Harrachov přibalily svým dětem i sobě do batohu raději pláštěnku a náhradní bundu,“ řekl Vlastislav Fejkl, provozní náměstek ředitele Sportovního areálu Harrachov.

„Při horských túrách nesmí chybět ve výbavě rekreantů nabitý mobil pro případ jakékoliv nepříjemné události,“ dodal Fejkl. „Určitě neprohloupí ten, kdo si do něj pro jistotu stáhne aplikaci Záchranka.“

Září patří v Krkonoších dlouhodobě mezi měsíce, které nejsou příliš bohaté na déšť, což skýtá velkou naději na pohodovou dovolenou. Teploty navíc přes den často stoupají nad dvacet stupňů Celsia.

A protože v létě pršelo v Krkonoších více než v předchozích extrémně suchých rocích, návštěvníci Harrachova se mohou těšit na zážitky spojené s vodním živlem. Mumlavský vodopád, jeden z nejkrásnějších v republice, padá do koryta řeky s impozantní silou, jaká mu v minulých suchých letech chyběla.

REKLAMA

Mumlava udivuje svou krásou také přímo ve městě, zejména pak v úseku od hotelu Skicentrum do Anenského údolí. V parných dnech přináší chladivou úlevu, což ocení kromě jiných děti dovádějící u dolní stanice lanovky na novém hřišti s  hopsinkami.

Doplnily řadu dalších atrakcí v dětském parku u restaurace Stone, kolem níž prochází výjimečná Menhirová stezka. Je osázená kameny, z nichž prýští posilující energie a zároveň z nich čiší klid.

Pokud se z dětského parku vypravíte lanovkou na Čertovu horu, čeká vás tam kromě vyhlídky a stezek rovněž zábavné bludiště. Lanovka Sportovního areálu Harrachov dopravuje nahoru také kočárky a kola. Bikery a bikerky dostane do nadmořské výšky 1020 metrů. Nikde jinde v Libereckém kraji se na lanovce výš nesvezou.

Čertova hora přitahuje rovněž vzduchoplavce. Na padácích nebo na závěsných kluzácích se vydávají nad Krkonoše hned ze tří startovacích ploch. Pohled na paraglidisty nad Harrachovem se řadí k zážitkům, na něž se nezapomíná.

Nádherné pocity si odnesete rovněž z procházky kolem řeky Kamenice, jež teče do Harrachova ze Slezského hřbetu nedaleko od hranic s Polskem. Rovněž na ní se nachází vodopád, říká se mu Plochý a měří bezmála čtrnáct metrů.

V Kamenici se voda přelévá také po několika romantických skalnatých kaskádách. Pokud se zdatnější turisté vydají vzhůru podél Kamenice k Janouškově cestě (Terex) otevře se před nimi pěkný pohled na Harrachov ze severu. Když se do města vrátí kolem Mumlavy, zvládnou za jediný výlet hned dva úchvatné krkonošské vodopády.

Jestliže se na dlouhou pěší túru kolem Kamenice a Mumlavy necítí, mohou si ušetřit síly návštěvou některé harrachovské půjčovny elektrokol.

Případnou únavu z činorodě prožitých dnů můžete v Harrachově odbourat v wellness centrech či v hotelových bazénech. Pokud se počasí třeba na půl dne pokazí, nemusí návštěvníci Harrachova zoufat. Ve městě se nacházejí čtyři atraktivní muzea – sklářské ve sklárně Novosad a syn, Muzeum lesnictví a myslivost Šindelka, Hornické muzeum a Ski-muzeum.

Ve městě najdete také bowlingovou hernu. Když se po dešti znovu vyčasí, můžete zkusit tenisové kurty či minigolf u koupaliště v Zákoutí, lanové centrum nebo golfové hřiště. A jestliže jsme v úvodu hovořili o harrachovském údolí jako o vzdušných lázních, pak vězte, že ve městě pod Čerťákem se ukrývají i jedny klasické lázně. Jen se v nich nepoužívá léčivá voda nebo bahno, ale pivo.

Pochází z minipivovovaru Novosad a syn umístěného přímo ve sklárně z roku 1712. Čepuje se v restauraci přímo nad sklářskou hutí a také na nádvoří v zahrádce obklopené nádhernými stromy.

REKLAMA

Dobré pověsti Harrachova svědčí také jeho poloha. Kromě výletů do sousedních Jizerských hor, kde si přijdou na své především fanoušci rozhleden, můžete poznávat i sousední polské Krkonoše. Nejblíže k Harrachovu leží Jakušice a Sklářská Poreba.
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA