Navštivte Vodní dům v Hulicích

Prázdniny jsou už bohužel pryč, ale babí léto je pro výlety snad ještě vhodnější než rozpálené prázdninové dny. Přijměte proto pozvánku do Vodního domu, který se nachází u hráze vodní nádrže Švihov na Želivce a utvrdí vás v tom, že voda je úžasná, zábavná a dobrodružná. A hlavně, že je nezbytným prvkem v krajině a nepostradatelným zdrojem života pro rostliny, zvířata i lidi. Pokud jste Vodní dům ještě nenavštívili, neváhejte. Pokud ho už znáte, klidně si sem naplánujte další cestu, nudit se určitě nebudete.

Reklama

Kromě jiného ve Vodním domě zjistíte, co je to vodní stopa a jak se vyrábí pitná voda. Věděli jste třeba, že prvními „kontrolory jakosti“ při úpravě pitné vody jsou pstruzi? Ještě předtím, než se voda ze Želivky začne upravovat, ji totiž testují ve dvou velkých akváriích. Ve Vodním domě se můžete na záznamu podívat, jak taková kontrola kvality vody probíhá.

Vodní ráj pro děti

Samotná expozice Vodního domu je navržena tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování, jejichž iniciátorem je návštěvník, ať už dítě, nebo dospělý. Významnou roli zde hrají všechny lidské smysly – vedle zraku zapojíte svůj sluch, hmat i chuť.

Venkovní atrium pak můžeme bez nadsázky nazvat vodním rájem pro děti. Jindy nezkrotnou vodu tu mohou ovládat za pomoci herních prvků – pump, čerpadel, hrází, mlýnků a rozvodníků. Nechybí ani vodopád skýtající osvěžení v teplých dnech.

Hadec poznáte na naučné stezce

Na okružní 300 metrů dlouhé naučné stezce v okolí Vodního domu se kromě informací o vodě v krajině seznámíte také s hadcem, zvláštní horninou vystupující na povrch v okolí vodní nádrže Švihov. Obsahuje hodně hořčíku a těžkých kovů, proto se na něm daří jen malé části rostlin. Některé z nich můžete na hadcové skalce prozkoumat. K nejvzácnějším patří bíle kvetoucí kuřička hadcová, která je dokonce endemitem – na celém světě roste volně pouze na dvou místech. Vodní dům provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. Vznikl díky dotaci Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operačního programu Životní prostředí a pomoci společnosti Veolia Česká republika. Dalším stálým významným partnerem je společnost Pražské vodovody a kanalizace.

Vodní dům v Hulicích

  • najdete v těsné blízkosti hráze vodárenské nádrže Švihov (Želivka) ve Středočeském kraji. Z dálnice D1 sjeďte na sjezdu Soutice (Exit 56), pak už jsou to jen 4 km.
  • otevřeno celoročně 9–16 hodin (kromě pondělí), od dubna do září do 17.00 hodin
  • parkovací místa jsou přímo u objektu, parkování je zdarma

Zalíbilo se vám v okolí Želivky? Zajeďte se v Hulicích podívat také do Včelího světa, které je koncipováno podobnou zážitkovou formou.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama