Navštivte kouzelný Královohradecký kraj

Hledáte místo na zimní dovolenou nebo prodloužený víkend? Chcete si mezi svátky vyrazit za hranice svého domova – ale za hranice republiky se vám přece jen ve vánoční čas nechce? Nebo už se teď s předstihem chystáte na letní dovolenou? Ať tak nebo tak, Královohradecký kraj je ideální volbou pro jakékoliv roční období a na své si zde přijdou milovníci památek, historie i akvaristiky. Pojďte se podívat, jaká místa zde rozhodně nesmíte minout.

Reklama

Údolí Peklo

Milovníky přírody můžeme v Královohradeckém kraji s gustem poslat do Pekla. To se nachází poblíž České Lípy v okolí Robečského potoka. A co zde, kromě nádherné přírody, najdete? Údolí Peklo je díky vlivům vody zajímavé pro své specifické skalní útvary, ale narazit zde můžete také na ohrožené druhy zvířat (například na ledňáčka či výra velkého) i rostlin.

V bývalém mlýně Pekelec se dnes nachází turistická Bartoňova útulna, kde vás uvítají něčím na zub. Přespat a načerpat síly na další výlety můžete například v pronajaté chatě či chalupě, která vám dopřeje dostatek klidu i útulné atmosféry.

Údolí Peklo okouzlilo i známé české spisovatele, například Alois Jirásek se zde inspiroval pro svou povídku „V Pekle.“

Obří akvárium

Obří akvárium o velikosti 130 tisíc litrů se nachází přímo v centru Hradce Králové a existuje už od roku 1998. Za tu dobu zde funguje perfektní ekosystém a každý čtvrtek od 13:30 do 14:30 zde můžete zažít jedinečnou podívanou na krmení ryb s potápěčem v nádržích. Můžete se také projít vodním tunelem a na závěr navštívit deštný prales se spoustou zajímavých rostlin.

Obří akvárium je skvělý tip na výlet nejen s dětmi, ale s každým, kdo miluje (pod)vodní svět a přírodu jako takovou.

Babiččino údolí

Kniha Babička možná dnes nepatří k těm nejoblíbenějším. Povinná četba z ní možná naopak udělala literaturu, která v nás zanechala trošku hořkou pachuť. Přesto však návštěva Ratibořic a Babiččina údolí stojí za to. A to nejen kvůli jakési nostalgii, ale především pro krásu, kterou tato oblast v průběhu celého roku nabízí.

Zámek Ratibořice i Staré bělidlo či mlýn si zde můžete prohlédnout na procházce po celém roku – místní terén je přívětivý nejen pro chodce, ale také pro cyklisty i běžkaře. Procházku zdejší krajinou si skvěle užijí dospělí i děti a po návštěvě Babiččina údolí budete mít rozhodně na co vzpomínat.

Další zajímavosti Královohradeckého kraje

Tento kraj toho však turistům nabízí mnohem více. Najdete zde Krkonoše se Sněžkou, ale také Jeseníky s Ještědem. Za návštěvu rozhodně stojí renesanční zámek Opočno. Fanoušci vojenství si přijdou na své ve Vojenském muzeu Lichkov a pokud dáváte přednost hradům, nesmíte minout Potštejn ani Lanšperk. Zajímavé je také pevnostní město Josefov, Broumovské stěny a mnoho dalšího. Tento kraj si zkrátka zaslouží, abyste v něm strávili minimálně prodloužený víkend, při poznávání místních zajímavostí se však nebudete nudit ani po týdnu či čtrnácti dnech.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama